АВТО-ПРАВО УКРАИНЫ

Вход | Регистрация | Стартовой | В Избранное | PDA
авто
ГЛАВНАЯ
Новые автомобили
» автосалоны » новости рынка
» каталог и цены » акции
» подбор авто » сравнение
Подержанные авто
» продать авто » автобазар
» битые авто » выкуп авто
Авто-инфо
» новости » авто-право
Выбираем Б/У авто
» каталог авто » сравнить авто
» тест-драйвы » отзывы об авто
Обслуживание
» тюнинг » фото тюнинга
» шины/диски » СТО
Развлечения
» анекдоты » авто-блог
Каталог Авто-сайтов
» авто-сайты » добавить сайт
Наши сайты о марках авто:

Acura
Alfa Romeo
Audi
BMW
Chery
Chevrolet
Chrysler
Citroen
Dacia
Daewoo
Dodge
Fiat
Ford
Geely
Great Wall
Honda
Hummer
Hyundai
Infiniti
Jaguar
Jeep
KIA
Lancia
Land Rover
Lexus
Mazda
Mercedes
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Porsche
Renault
Seat
Skoda
Ssang Yong
Subaru
Suzuki
Toyota
Volkswagen
Volvo
ВАЗ
ГАЗ
ЗАЗ
УАЗ
АВТО-ПРАВО УКРАИНЫ  : :  Правонарушения

Версия для печати Отправить другуІНСТРУКЦІЯ ПО ОРГАНІЗАЦІЇ ПРОВАДЖЕННЯ У СПРАВАХ ПРО АДМІНІСТРАТИВНІ ПОРУШЕННЯ ПРАВИЛ, НОРМ І СТАНДАРТІВ, ЩО СТОСУЮТЬСЯ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ БЕЗПЕКИ ДОРОЖНЬОГО РУХУ

Про виконання Закону України від 23 грудня 1993 р. "Про внесення змін і доповнень до деяких законодавчих актів України щодо відповідальності за порушення правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху"

Наказ Міністерства внутрішніх справ України
від 25 лютого 1994 року N 91 

Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
31 березня 1994 р. за N 61/270

Із змінами і доповненнями, внесеними
наказами Міністерства внутрішніх справ України
від 12 січня 1998 року N 18,
від 17 листопада 2000 року N 806

Наказ втратив чинність згідно з наказом МВС від 22 жовтня 2003 року N 1217 

У зв'язку з прийняттям Верховною Радою України Закону України від 23 грудня 1993 р. "Про внесення змін і доповнень до деяких законодавчих актів України щодо відповідальності за порушення правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху" НАКАЗУЮ:

1. Затвердити Інструкцію по організації провадження у справах про адміністративні порушення правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху (додається).

2. Міністру внутрішніх справ Республіки Крим, начальникам ГУВС м. Києва, Київської області, УВС областей i міста Севастополя:

2.1. Організувати вивчення Закону України "Про внесення змін і доповнень до деяких законодавчих актів України щодо відповідальності за порушення правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху" та Інструкції, затвердженої цим наказом, усіма працівниками Державтоінспекції, інших служб органів внутрішніх справ, які здійснюють нагляд за дорожнім рухом, і до 1 травня 1994 р. прийняти від них заліки.

2.2. Забезпечити провадження у справах про адміністративні правопорушення в сфері дорожнього руху у відповідності з чинним законодавством і положеннями затвердженої Інструкції, а також суворе дотримання законності при розгляді таких справ.

2.3. Провести роз'яснювальну роботу щодо змін у законодавстві в трудових колективах та навчальних закладах. Видати брошури, плакати, наочну агітацію з викладенням тексту зазначеного Закону України. Використати для цього можливості радіо, телебачення, преси. До 1 квітня 1994 р. обладнати відповідні стенди в приміщеннях підрозділів ДАІ, автогосподарствах, а також на організованих стоянках транспорту індивідуальних власників.

2.4. Забезпечити підрозділи Державтоінспекції бланками та журналами, передбаченими Інструкцією, затвердженою цим наказом, за винятком штрафних квитанцій, виготовлення яких здійснюється централізовано.

2.5. Організувати виступи особового складу ДАІ та громадськості в автотранспортних підприємствах, навчальних закладах, трудових колективах, засобах масової інформації з роз'ясненням змін, що сталися в законодавстві.

2.6. Зобов'язати керівників міськрайорганів внутрішніх справ щомісячно здійснювати аналіз законності та цілеспрямованості правозастосовної діяльності Державтоінспекції, оперативно вживати заходів щодо усунення виявлених недоліків і порушень. Покласти на них персональну відповідальність за додержання підлеглим особовим складом вимог чинного законодавства в адміністративній практиці.

3. У відповідності з вимогами ст. 255 Кодексу України про адміністративні правопорушення уповноважити всіх працівників міліції, які здійснюють нагляд за дорожнім рухом i мають спеціальні звання, складати протоколи про адміністративні правопорушення в частині порушень правил норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху.

4. ГУДАІ (Масловському Б. П.) МВС України в 1 кварталі 1994 р. провести заняття з керівниками (начальниками, командирами) підрозділів ДАІ та інспекторами адміністративної практики Республіки Крим, областей, міст Києва i Севастополя з питань удосконалення правозастосовної діяльності, зміцнення законності, забезпечення охорони, прав і інтересів громадян.

5. ГУДАІ (Масловському Б. П.) МВС України в лютому поточного року, а надалі - по мірі необхідності забезпечити виготовлення та одержання МВС Республіки Крим, ГУВС м. Києва, Київської області, УВС областей i м. Севастополя штрафних квитанцій встановленого зразка. 

6. ГУДАІ (Масловському Б. П.), ГЦГЗ (Левченку I. В.) МВС України забезпечити висвітлення в засобах масової інформації положень Закону України "Про внесення змін і доповнень до деяких законодавчих актів України щодо відповідальності за порушення правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху".

7. Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника Міністра генерал-полковника міліції Недригайла В. М. та начальника ГУДАІ МВС України генерал-майора міліції Масловського Б. П. 

8. Наказ оголосити всьому особовому складу органів внутрішніх справ.

 

Міністр
генерал внутрішньої
служби України

 
 
А. В. Василишин

ПОГОДЖЕНО: 

 

Перший заступник
Міністра закордонних справ України 

 
М. П. Макаревич 


 

 

 
 
 

ЗАТВЕРДЖЕНО
наказом Міністерства внутрішніх справ України
від 25 лютого 1994 р. N 91

Зареєстровано
 в Міністерстві юстиції України
31 березня 1994 р. за N 61/270


ІНСТРУКЦІЯ
ПО ОРГАНІЗАЦІЇ ПРОВАДЖЕННЯ У СПРАВАХ ПРО АДМІНІСТРАТИВНІ ПОРУШЕННЯ ПРАВИЛ, НОРМ І СТАНДАРТІВ, ЩО СТОСУЮТЬСЯ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ БЕЗПЕКИ ДОРОЖНЬОГО РУХУ

1. Загальні положення

1.1. Правозастосовна діяльність органів внутрішніх справ у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху спрямована на зміцнення дисципліни на транспорті, боротьбу з порушеннями правил, норм i стандартів щодо забезпечення безпеки дорожнього руху (надалі - правил), запобігання дорожньо-транспортним пригодам, захист особистих прав громадян.

1.2. Порядок провадження у справах про адміністративні порушення Правил визначається законодавством про дорожній рух, Кодексом України про адміністративні правопорушення (надалі - КпАП України) та Інструкцією по організації провадження у справах про адміністративні порушення правил, норм i стандартів щодо забезпечення безпеки дорожнього руху (надалі Інструкцією).

1.3. Відповідно до ст. 6 КпАП України державні органи, громадські організації, трудові колективи розробляють i здійснюють заходи, спрямовані на запобігання адміністративним порушенням, виявлення й усунення причин та умов, які сприяють їх вчиненню, на виховання громадян у дусі високої свідомості й дисципліни, суворого додержання вимог чинного законодавства.

1.4. Відповідно до ст. 7 КпАП України провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Застосування уповноваженими на це посадовими особами Державтоінспекції (міліції) заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законодавством.

Додержання вимог законодавства посадовими особами Державтоінспекції при застосуванні засобів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів i службових осіб, прокурорським наглядом, правом оскарження, іншими встановленими законодавством способами.

1.5. Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на державний або громадський порядок, власність, права i свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законодавством передбачено адміністративну відповідальність.

Адміністративна відповідальність за порушення правил настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до чинного законодавства кримінальної відповідальності.

1.6. Особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі законодавства, що діє під час i за місцем вчинення правопорушення (ст. 8 КпАП України).

Акти, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються i на правопорушення, вчинені до видання цих актів. Акти, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.

Провадження у справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі законодавства, що діє під час i за місцем розгляду справи про правопорушення.

1.7. Адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків (ст. 10 КпАП України).

1.8. Адміністративне правопорушення визнається вчиненим з необережності, коли особа, яка його вчинила, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своєї дії чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити (ст. 11 КпАП України).

1.9. Адміністративній відповідальності підлягають особи, які на момент вчинення адміністративного порушення правил досягли шістнадцятирічного вiку (ст. 12 КпАП України).

1.10. Доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку орган (службова особа) міліції встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність певної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів, які використовуються при нагляді за виконанням правил, протоколом про вилучення речей та документів, а також іншими документами.

2. Оформлення матеріалів про порушення правил

2.1. Про вчинення порушення правил працівник міліції,згідно із ст. 255 КпАП України, складає протокол (додаток N 1), роз'яснює порушникові його права і обов'язки у відповідності з ст. 268 КпАП України i вручає йому відривну Пам'ятку. У випадках, прямо передбачених законодавством, протокол про адміністративне правопорушення можуть складати також службові особи інших державних органів, представники громадських організацій і органів громадської самодіяльності.

У разі відсутності встановленого бланка протоколу працівник міліції може користуватися бланком протоколу іншої форми, зазначивши в ньому у відповідності з ст. 256 КпАП України відомості, потрібні для правильного вирішення справи. В цьому випадку Пам'ятка не вручається.

Якщо порушення зафіксовано за допомогою показань технічних приладів, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху (далі - технічні прилади), з фото- або відеозображенням транспортного засобу, протокол про адміністративне правопорушення складається, після встановлення причетної особи, в підрозділі ДАІ за місцем її проживання.

(пункт 2.1 доповнено абзацом третім згідно з наказом
 Міністерства внутрішніх справ України від 17.11.2000 р. N 806)

2.2. Якщо порушення вчинено кількома особами, протокол складається на кожного порушника.

У протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я та по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу порушника; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення порушника; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Протокол підписується особою, яка його склала, i особою, яка вчинила правопорушення; при наявності свідків i потерпілих протокол може бути підписаний також i цими особами. З урахуванням потреби в більш повних доказах у справі про адміністративне правопорушення необхідно прагнути до залучення свідків будь-якого порушення правил. У разі відмови порушника від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це, що засвідчується свідками. Особа, яка вчинила правопорушення, має право подати пояснення i зауваження щодо змісту протоколу, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання, які додаються до протоколу.

2.3. Відповідно до ст. 258 КпАП України протокол не складається в разі вчинення адміністративних правопорушень, передбачених частинами першою, другою i третьою ст. 121, частинами першою, другою i третьою ст. 122, ст. 125, частиною третьою ст. 126, частинами першою i другою ст. 127 КпАП України, якщо особа не оспорює допущене порушення і адміністративне стягнення, що на неї накладається. У цих випадках штраф накладається і стягується на місці вчинення адміністративного правопорушення і порушникові видається квитанція або декілька квитанцій в залежності від суми штрафу, що накладається (додаток 2). Квитанції є документами суворої фінансової звітності. Приймати гроші дозволяється тільки в національній валюті України. Номінали квитанцій встановлюються управлінням ДАІ МВС України та виготовляються централізовано на замовлення МВС України.

(абзац перший пункту 2.3 із змінами, внесеними згідно з 
наказом Міністерства внутрішніх справ України від 12.01.98 р. N 18) 

Якщо порушник оспорює стягнення, що на нього накладається на місці вчинення правопорушення, вимагає залучення до розгляду справи адвоката, перекладача, так само як i в разі несплати ним штрафу на місці події, складається протокол, і провадження у справі здійснюється в порядку, передбаченому КпАП України.

2.4. При оформленні квитанції або квитанцій на корінцях записуються відомості про дату порушення, номерний знак транспортного засобу, прізвище, ініціали порушника, який пункт Правил дорожнього руху порушено і посилання на статтю КУпАП, відповідно до якої накладено стягнення. Корінець квитанції (корінці квитанцій) обов'язково підписується порушником, що засвідчує його згоду з фактом вчинення порушення і стягненням, яке накладається, а також отримання ним квитанції (квитанцій) на конкретну суму. На квитанції (квитанціях) проставляються дата порушення, номер нагрудного знака й прізвище працівника ДАІ, який наклав штраф, а також його підпис.

(пункт 2.4 із змінами, внесеними згідно з 
наказом Міністерства внутрішніх справ України від 12.01.98 р. N 18)

2.5. Якщо особа послідовно (одночасно) здійснила кілька адміністративних правопорушень, які у відповідності з чинним законодавством розглядаються одним і тим же органом (службовою особою), то на порушника складається один протокол. У ньому зазначаються всi порушення i статті КпАП України, які передбачають відповідальність. У разі розгляду справ різними органами (службовими особами) на кожне таке порушення складається окремий протокол.

При вчиненні особою будь-якого з порушень, передбачених частинами четвертою i п'ятою ст. 121 та частинами першою i другою ст. 130 КпАП України, на кожне порушення складається окремий протокол. З метою встановлення повторності вчинення зазначених правопорушень у відділеннях (відділах) ДАІ за місцем проживання порушника ведеться Алфавітна книга (додаток N 3).

2.6. У разі вчинення особою порушення правил, яке у встановленому порядку оформлюється протоколом, у водія вилучається посвідчення водія на строк до винесення постанови по справі та сплати порушником штрафу, що фіксується в талоні до посвідчення водія, який останньому повертається.

(абзац перший пункту 2.6 із змінами, внесеними згідно з 
наказом Міністерства внутрішніх справ України від 12.01.98 р. N 18)

Якщо посвідчення водія вже було вилучено при оформленні попереднього правопорушення, до винесення постанови у справі та сплати порушником штрафу, вилучається талон до посвідчення водія. Порушнику видається тимчасовий дозвіл (на 30 діб) на право керування, куди переносяться відмітки про всі вчинені правопорушення.

(абзац другий пункту 2.6  із змінами, внесеними згідно з 
наказом Міністерства внутрішніх справ України від 12.01.98 р. N 18)

Відповідно до частини п'ятої ст. 265 КпАП України в разі відсутності у порушника посвідчення водія або талону до нього (після його запровадження) транспортний засіб порушника може бути затриманий до сплати ним штрафу.

Про вилучені речі й документи робиться запис у протоколі про адміністративне правопорушення.

2.7. У тимчасовому дозволі на право керування транспортним засобом з лицьового боку "гасяться" (перекреслюються) категорії транспортних засобів, право на керування якими у водія відсутнє, проставляються дата затримання посвідчення водія, посада, прізвище працівника ДАІ. На зворотньому боці тимчасового дозволу робляться такі записи:

2.7.1. У графі "Дата порушення" вказуються день, місяць та рiк вчинення правопорушення (наприклад: 12.12.94 р.).

2.7.2. У графі "Стаття КпАП" вказуються стаття Кодексу України про адміністративні правопорушення та частина цієї статті, якою передбачена відповідальність за порушення (ч. 1 ст. 122).

2.7.3. У графі "Серія, номер нагрудного знака" проставляються серія та номер нагрудного знака працівника ДАІ, який склав протокол (виявив порушення).

2.7.4. У графі "Вжиті заходи" зазначаються: вид стягнення, накладеного на порушника (штр. - штраф, позб. - позбавлення права керування), або заходи, пов'язані з звільненням особи від адміністративної відповідальності (гром. - передача матеріалів на розгляд громадськості, товариських судів, інших громадських організацій, усно - усне зауваження).

При вчиненні адміністративного правопорушення i накладенні адміністративного стягнення на водіїв транспорту організацій, установ, підприємств незалежно від форми власності, про це робиться відповідний запис у шляховому маршрутному листі.

2.8. У разі втрати тимчасового дозволу його не поновлюють, а у випадку втрати талона до посвідчення водія новий талон видають після перевірки знань водієм Правил дорожнього руху в Державтоінспекції. У разі потреби строк дії тимчасового дозволу може бути подовжений посадовими особами Державтоінспекції, але не більше ніж на два місяці з моменту вчинення правопорушення.

2.9. Військовослужбовці і призвані на збори військовозобов'язані, а також особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ несуть відповідальність за порушення правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, на загальних підставах.

(пункт 2.9 із змінами, внесеними згідно з 
наказом Міністерства внутрішніх справ України від 12.01.98 р. N 18)

2.10. Водії та інші особи, які керують транспортними засобами, щодо яких є достатні підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами та оглядові на стан сп'яніння (ст. 266 КпАП України).

Підстави для проведення огляду з метою встановлення стану сп'яніння, порядок його проведення та одержання висновків щодо стану особи, яка підлягає перевірці, визначені в Інструкції про порядок направлення громадян для огляду на стан сп'яніння в заклади охорони здоров'я та проведення огляду з використанням технічних засобів, затвердженій спільним наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України та Міністерства юстиції України від 24 лютого 1995 року N 114/38/15-36-18 і зареєстрованій у Міністерстві юстиції України 7 березня 1995 року за N 55/591. Підставами для притягнення особи до адміністративної відповідальності за керування транспортом у стані сп'яніння однозначно слід вважати необхідні висновки, зроблені з додержанням вимог зазначеної Інструкції.

(абзац другий пункту 2.10  із змінами, внесеними згідно з 
наказом Міністерства внутрішніх справ України від 12.01.98 р. N 18)

За результатами перевірки з додержанням вимог зазначеної Інструкції з використанням трубок "Контроль тверезості" або інших приладів заповнюється відповідний розділ адміністративного протоколу чи складається окремий протокол. Всі матеріали додаються до адміністративного протоколу про правопорушення, про що в ньому робиться відповідний запис.

(абзац третій пункту 2.10 із змінами, внесеними згідно з 
наказом Міністерства внутрішніх справ України від 12.01.98 р. N 18)

У містах огляд правопорушників на стан сп'яніння проводиться, як правило, в медичних закладах.

При оформленні відповідних документів про правопорушення (керування транспортними засобами у стані сп'яніння або ухилення осіб, які керують транспортними засобами, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп'яніння) водій попереджається, що в разі повторного протягом року вчинення аналогічного правопорушення до нього відповідно з частиною другою ст. 130 КпАП України за рішенням суду може бути застосовано стягнення у вигляді оплатного вилучення транспортного засобу, про що видається попередження (додаток N 7).

2.11. Якщо водій ухиляється від огляду з метою встановлення стану сп'яніння відповідно до встановленого порядку, то в присутності двох свідків у протоколі про зазначене адміністративне правопорушення вказуються ознаки сп'яніння і дії порушника щодо ухилення від огляду.

Забороняється кваліфікувати як ухилення від огляду вислови особи (хоч і закріплені письмово) про згоду з фактом вживання алкоголю і у зв'язку з цим відсутністю необхідності в проведенні огляду.

2.12. У разі порушень правил, що призвело до пошкодження транспортних засобів, вантажів, шляхів, шляхових та інших споруд або іншого майна, до адміністративного протоколу додаються: протокол огляду місця дорожньо-транспортної пригоди (додаток N 12 до Настанови з дорожньо-патрульної служби ДАІ, затвердженої наказом МВС України від 03.02.92 р. N 45), який заповнюється у відповідності з вимогами зазначеного наказу (розділи, що стосуються ознак злочину, передбаченого ст. 215 Кримінального кодексу України, не заповнюються); схема пригоди (додаток N 8); пояснення учасників пригоди та свідків, інші матеріали, які необхідні для правильного вирішення справи. Одночасно на місці оформлення відповідних документів про правопорушення водіям видаються довідки про пошкодження транспортних засобів (додаток N 9). У разі потреби на письмові запити підприємств, установ, організацій Державтоінспекцією за місцем розгляду матеріалів надаються відомості про винних водіїв.

Оформлення i розгляд таких справ здійснюється в адміністративному порядку без винесення постанови про відмову у порушенні кримінальної справи.

2.12.1. На схемі пригоди повинні бути графічно відображені та зафіксовані такі об'єкти:

- ділянка дороги, де сталася дорожньо-транспортна пригода;

- відносно сталі орієнтири, до яких на схемі здійснена прив'язка об'єктів та слідів;

- транспортні засоби, які брали участь у дорожньо-транспортних пригодах (надалі - ДТП)

- координати їх розміщення щодо елементів проїзної частини та сталих орієнтирів;

- сліди коліс транспортних засобів: їх розміщення щодо елементів проїзної частини; довжина від їх початку до кожного колеса транспортного засобу з показом розривів; довжина слідів на ділянках з різним покриттям або з різнорідним станом покриття;

- інші сліди та предмети, що стосуються пригоди: розміщення частин та об'єктів (уламки кузова, частинки фарби, уламки скла, осипання грунту, сліди рідини та ін.), що відокремились від транспортного засобу щодо елементів проїзної частини, транспортних засобів; площа розсіювання уламків скла, осипання грунту тощо;

- координати місця зіткнення, наїзду та інших відносно стійких орієнтирів;

- ширина проїзної частини разом з роздільними смугами;

- ширина тротуарів, узбіччя, профіль кювету;

- радіус кривої в плані (повороту);

- розміри ділянок з різнорідним покриттям;

- розміри ділянок з різнорідним станом дорожнього покриття;

- розміри та розміщення дефектів дорожнього покриття;

- розміщення дорожньої розмітки;

- розміщення світлофорів, дорожніх знаків та інших засобів технічного регулювання дорожнього руху;

- розміщення шлагбауму, засобів сигналізації, дорожніх знаків на підході до залізничного переїзду;

- повздовжній та поперечний ухил проїзної частини;

- коефіцієнт зчеплення коліс автомобіля з дорожнім покриттям, у т. ч. з різнорідним.

2.12.2. Якщо на місці пригоди була складена чорнова схема, то її чистовий варіант складається в черговій частині ДАІ (підрозділу ДАІ) або органу внутрішніх справ. Чорновий екземпляр схеми також залучається до протоколу огляду. Реквізити та зміст чорнового й чистового варіантів повинні бути однаковими. Обидві схеми повинні бути підписані понятими та особами, які брали участь в огляді, а також співробітником ДАІ.

2.12.3. При складанні схеми пригоди рекомендується:

- застосовувати спеціальні креслярські приладдя (лінійки, лекала i т. п.);

- користуватися загальноприйнятими графічними зображеннями об'єктів та умовними позначками;

- не порушувати масштабності зображення;

- якщо потрібно деталізувати ту чи іншу ділянку схеми пригоди, - використовувати винесення фрагментів;

- застосовуючи кольорові барвники, уникати зайвої барвистості, якщо це створить труднощі в читанні схеми.

2.13. При складанні протоколу щодо правопорушень, передбачених ст. ст. 128-1,139 та 140 КпАП України до нього необхідно додавати детальний акт довільної форми (з відповідними замірами та схемою) про:

- пошкодження шляхів, залізничних переїздів, інших шляхових споруд, трамвайних колій чи технічних засобів регулювання дорожнього руху;

- самовільне знімання, закриття чи встановлення технічних засобів регулювання дорожнього руху;

- перешкоду для дорожнього руху, в тому числі забруднення шляхового покриття;

- пошкодження удосконаленого покриття доріг внаслідок руху машин на гусеничному ходу;

- умови та стан шляху, які загрожують безпеці дорожнього руху;

- порушення нормативів щодо обладнання на дорогах місць: провадження робіт, залишення дорожніх машин, будівельних матеріалів, конструкцій тощо;

- порушення або невиконання правил на підприємствах, в установах та організаціях при розробці та виготовленні транспортних засобів і деталей до них або інших предметів їх додаткового обладнання, при проектуванні, реконструкції та ремонті шляхів, залізничних переїздів, інших шляхових споруд.

Згаданий акт складається працівником ДАІ за участю двох свідків, які його підписують. При цьому зазначаються прізвище, ім'я побатькові, адреса проживання свідків. У подальшому цей акт використовується як доказ у справі про адміністративне правопорушення (ст. 251 КпАП України).

При складанні протоколу про правопорушення, передбачене ст. 1281 щодо невиконання припису державної автоінспекції, додається копія раніше надісланого (врученого) припису.

2.14. До протоколу, складеного з використанням показань технічних приладів, долучаються фото-, відео- або інші матеріали, на яких зафіксовані показання цих приладів, та довідкові матеріали про власника транспортного засобу або особу, яка має право керування цим транспортним засобом.

Довідкові матеріали про власника транспортного засобу або особу, яка має право керування цим транспортним засобом, які мешкають в межах даної області, отримуються шляхом запиту до обласних баз даних АІС "Автомобіль", а стосовно власника транспортного засобу або особи, що має право керування цим транспортним засобом, що мешкають в інших реґіонах, - шляхом запиту до Національного банку даних "Автомобіль".

(розділ 2 доповнено пунктом 2.14 згідно з наказом
 Міністерства внутрішніх справ України від 17.11.2000 р. N 806)

3. Затримання транспортних засобів і номерних знаків

3.1. При вчиненні правопорушень, передбачених ст. 81 (щодо порушень, пов'язаних з використанням автомототранспортних засобів), частинами першою, другою, четвертою i п'ятою ст. 121, ст. ст. 1211, 1223, 126, частинами першою i другою ст. 130, частиною другою ст. 132, частиною четвертою ст. 133 КпАП України, працівник ДАІ вилучає номерні знаки транспортного засобу або затримує транспортний засіб і доставляє його для тимчасового зберігання на спеціальному майданчику чи стоянці до усунення порушення, а в разі вчинення порушень, передбачених ст. 1222 КпАП України, а так само в разі залишення водієм транспортного засобу на порушення правил зупинки i стоянки - до оформлення відповідних документів про правопорушення. При цьому робиться відповідний запис у протоколі про адміністративне правопорушення і (або) про огляд i затримання транспортного засобу (додаток N 4).

Порядок зберігання затриманих транспортних засобів та оплати за їх доставку і зберігання визначається Радою Міністрів Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями.

3.2. Затримання транспортного засобу або вилучення номерних знаків транспортного засобу при вчиненні особою порушень, передбачених ст. 81 (щодо порушень, пов'язаних з використанням автомототранспортних засобів), частинами першою, другою, четвертою i п'ятою ст. 121, статтями 1211, 1223, 126, частинами першою i другою ст. 130, частиною другою ст. 132, частиною четвертою ст. 133 КпАП України, дозволяється виключно як захід, що забезпечує усунення порушення. Забороняється вилучати номерні знаки транспортного засобу при вчиненні особою порушень, передбачених ст. 126, частинами першою i другою ст. 130 КпАП України, так само як i в інших передбачених законодавством випадках, транспорту інших регіонів, коли повернення вилучених номерних знаків буде ускладнено.

Забороняється затримувати транспортний засіб порушника в передбачених цим пунктом Інструкції випадках, як захід, який не забезпечує усунення порушення, зокрема, порушення, передбаченого ст. 81, а також частинами першою i другою ст. 121 КпАП України (за винятком випадків, коли подальший рух несправного транспорту заборонено).

Недоцільно затримувати транспортний засіб порушника з доставленням на спеціальну стоянку, коли усунення порушення можливо провести безпосередньо на місці виявлення порушення.

3.3. Якщо у відповідності до ст. 258 КпАП України протокол про адміністративне правопорушення не складається і штраф стягується на місці вчинення порушення, відмітка про те, що були вилучені номерні знаки, робиться в протоколі про огляд транспортного засобу (додаток N 5), копія якого видається порушнику, а оригінал з вилученими номерними знаками зберігається в установленому порядку до усунення порушення. Забороняється затримання номерних знаків транспортного засобу до сплати порушником призначеного штрафу.

3.4. У разі залишення водієм на порушення вимог правил зупинки і стоянки транспортного засобу дозволяється вилучати номерні знаки цього транспортного засобу або затримувати цей транспортний засіб з допомогою блокувальних пристроїв, а також виставлення тимчасової огорожі на термін до оформлення порушення у відповідності з чинним законодавством. Про згадані дії на лобовому склі під утримувачем склоочисника залишається Повідомлення (додаток N 6), де обов'язково зазначається місце знаходження інспектора (підрозділу Державтоінспекції), який оперативно може оформити вчинене правопорушення і повернути номерні знаки чи розблокувати транспортний засіб. Технічна документація на виготовлення та порядок застосування блокувальних пристроїв підлягає узгодженню з ГУДАІ МВС України.

У разі, якщо залишений на порушення вимог правил зупинки і стоянки транспортний засіб реально загрожує безпеці руху, внаслідок чого виникає аварійна обстановка, дозволяється затримувати цей транспортний засіб з допомогою евакуаційних пристроїв та у встановленому порядку доставляти для зберігання на спеціальну стоянку. Про ці дії слід негайно повідомити наряд відповідної чергової частини ДАІ (органу внутрішніх справ).

3.5. Для зберігання затриманих працівниками органів внутрішніх справ у відповідності з чинним законодавством транспортних засобів, у т.ч. доставлених з місця ДТП, використовуються стоянки затриманого транспорту, організовані при органах внутрішніх справ, або інші місця, визначені місцевими органами влади, а також погоджені для використання з організаціями, відомствами, розташованими на відповідній території.

Затримання транспортних засобів здійснюється працівниками міліції, про що робиться запис у протоколі про адміністративне правопорушення з чітким зазначенням місця знаходження транспортного засобу.

3.6. Автомототранспорт приймається на стоянку від працівників органів внутрішніх справ черговим по стоянці на підставі протоколу огляду та затримання транспортного засобу (додаток N 4). Цей протокол складається у двох примірниках, один з яких вручається порушникові, а другий залишається в чергового по стоянці. Протокол підписується працівником міліції, який доставив транспорт, черговим по стоянці та власником, а в разі відсутності останнього (або з інших причин) - двома свідками. У цьому разі екземпляр протоколу додається до адмінматеріалів.

3.7. Після складання протоколу транспортний засіб розміщується на виділеній стоянці, зачиняється, а ключі з відміткою про це в протоколі повертаються власникові або, в разі його відсутності, - черговому по стоянці.

3.8. Строк зберігання зазначеного протоколу й Книги прийняття та видачі затриманих транспортних засобів - три роки після видачі транспортного засобу.

3.9. Допуск власників або їх родичів до транспортних засобів здійснюється в присутності чергового по стоянці у виняткових випадках на підставі письмового дозволу того органу внутрішніх справ, яким ведеться провадження у справі. Цим же органом приймається рішення про повернення власникові транспортного засобу. Останній видається після пред'явлення документів, що засвідчують особу одержувача, а також документів на транспортний засіб, необхідні дані з яких записуються у Книгу прийняття та видачі затриманих транспортних засобів. Особа, яка отримала транспортний засіб, розписується в протоколі та журналі.

3.10. Порядок обліку, оцінки й реалізації конфіскованого, безхазяйного майна встановлено Інструкцією про порядок обліку, оцінки й реалізації конфіскованого, безхазяйного майна, майна, що за правом спадкоємства перейшло у власність держави, та скарбів, затвердженою наказом Головної державної податкової інспекції України від 8 червня 1993 року N 20. Нею з посиланням на Інструкцію про порядок виявлення та обліку безхазяйного майна встановлено, що до безхазяйного майна (п. 17.3) належить таке майно, яке надійшло до адміністративних органів як речові докази і при наявності постанови відповідних органів про їх повернення не було одержано власником протягом шестимісячного строку від дня набуття рішенням або постановою законної сили.

3.11. На стоянках затриманого транспорту зокрема повинна бути слідуюча документація:

- Книга прийняття та видачі затриманих транспортних засобів;

- бланки протоколів огляду та затримання транспортних засобів.

4. Види адміністративних стягнень. Розгляд справ про порушення правил

4.1. За вчинення адміністративних порушень правил відповідними статтями КпАП України передбачено накладення таких адміністративних стягнень:

- штраф;

- позбавлення права керування транспортними засобами;

- оплатне вилучення транспортного засобу.

4.2. Справи про порушення правил розглядаються у п'ятнадцятиденний строк з дня одержання органом (службовою особою), правомочним розглядати справу, протоколу про адміністративні правопорушення та інших матеріалів справи (ст. 277 КпАП України).

Адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - два місяці з дня його виявлення (ст. 38 КпАП України).

У разі відмови в порушенні кримінальної справи або закриття кримінальної справи, але при наявності в діях порушника ознак адміністративного правопорушення адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через місяць з дня прийняття рішення про відмову в порушенні кримінальної справи або про її закриття.

4.3. Службові особи, уповноважені розглядати справи про адміністративні правопорушення, можуть накладати адміністративні стягнення, передбачені КпАП України, у межах наданих їм повноважень i лише під час виконання службових обов'язків (частина перша ст. 217 КпАП України).

4.4. Справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем вчинення цього правопорушення.

Справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст. ст. 121 - 126, 128, частинами першою i другою ст. 129, частинами першою i другою ст. 130, ст. 139 (коли правопорушення вчинено водієм) КпАП України, можуть розглядатися також за місцем обліку транспортних засобів або за місцем проживання порушника.

Адміністративними комісіями і комісіями у справах неповнолітніх справи про адміністративні правопорушення розглядаються за місцем проживання порушника (ст. 276 КпАП України).

4.5. Розглядати від імені органів Державтоінспекції справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право:

4.5.1. За адміністративні правопорушення, передбачені частинами першою, другою i третьою ст. 121, частинами першою, другою i третьою ст. 122, частиною другою ст. 123, ст. 125, частиною третьою ст. 126, частинами першою i другою ст. 127 КпАП України, - працівники Державної автомобільної інспекції, які мають спеціальні звання.

4.5.2. За адміністративні правопорушення, передбачені частиною четвертою ст. 121, ст. 1211, частиною четвертою ст. 122, ст. ст. 1221, 1222, 1223, частинами першою і третьою ст. 123, ст. ст. 124, 1241, частинами першою i другою ст. 126, частинами третьою i четвертою ст. 127, ст. ст. 128, 1281, частинами першою i другою ст. 129, частиною першою ст. 130, ст. 132, частиною четвертою ст. 133, ст. ст. 139, 140 КпАП України, - начальник або заступник начальника відділення (відділу, управління, Головного управління) Державної автомобільної інспекції, начальник або заступник начальника відділу (управління, Головного управління) дорожньої міліції, командир або заступник командира окремого підрозділу дорожньо-патрульної служби. У разі відсутності у відділі внутрішніх справ виконавчого комітету районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів відділення (відділу) Державної автомобільної інспекції зазначені справи розглядаються начальником або заступником начальника відділу внутрішніх справ. У розгляді таких справ можуть брати участь представники трудових колективів і громадських організацій.

4.6. Пункт 4.6 виключено

(згідно з наказом Міністерства внутрішніх справ України
 від 12.01.98 р. N 18)

4.7. До осіб віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років, які вчинили адміністративні правопорушення, застосовуються заходи, передбачені Положенням про комісії в справах неповнолітніх, затверджуваним Президією Верховної Ради Української РСР (ст. 13 КпАП України).

У разі вчинення особами віком від шістнадцяти до вісімнадцяти рокiв адміністративних правопорушень, передбачених ст. ст. 121 - 127, частинами першою i другою ст. 130 КпАП України, вони підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах. З урахуванням характеру вчиненого правопорушення та особи порушника справи щодо зазначених осіб можуть бути передані на розгляд районних (міських), районних у містах комісій у справах неповнолітніх.

4.8. Справи про правопорушення, передбачені частиною п'ятою ст. 121, частиною другою ст. 130 КпАП України розглядають судді районних (міських) судів (ст. 221 КпАП України). У цих випадках відповідною службовою особою ДАІ до суду передаються первинний та повторний адміністративні матеріали. Затримання та оплатне вилучення транспортного засобу порушника здійснюється виключно на підставі постанови компетентного щодо розгляду справи органу і виконується цим же органом, тобто народним судом (ст. ст. 311, 312 КпАП України).

4.9. При вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо (частина перша ст. 36 КпАП України). У цьому випадку службова особа накладає стягнення тільки за ті адміністративні правопорушення, які вона має право розглядати.

Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним i тим же органом (службовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених (частина друга ст. 36 КпАП України).

4.10. Справа про порушення Правил розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про її своєчасне сповіщення про місце й час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи (ст. 268 КпАП України).

Якщо при складанні протоколу порушника не було повідомлено про місце й час розгляду справи, він запрошується до органу внутрішніх справ (підрозділу ДАІ) шляхом направлення за місцем проживання (роботи) сповіщення з відміткою про його вручення (додаток N 10).

4.11. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, виступати рідною мовою й користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі.

4.12. Провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин (ст. 247 КпАП України):

4.12.1. Відсутність події i складу адміністративного правопорушення;

4.12.2. Недосягнення особою на момент вчинення адміністративного правопорушення шістнадцятирічного вiку;

4.12.3. Неосудність особи, яка вчинила протиправну дію або виявила бездіяльність;

4.12.4. Вчинення дії особою в стані крайньої необхідності або необхідної оборони;

4.12.5. Видання акта амністії, якщо він усуває застосування адміністративного стягнення;

4.12.6. Скасування акта, який встановлює адміністративну відповідальність;

4.12.7. Закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 КпАП України;

4.12.8. Наявність по тому самому факту щодо особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, постанови компетентного органу (службової особи) про накладення адміністративного стягнення, або нескасованого рішення товариського суду, якщо матеріали було передано до товариського суду органом (службовою особою), який має право накладати адміністративне стягнення по даній справі, або нескасованої постанови про закриття справи про адміністративне правопорушення, а також порушення по даному факту кримінальної справи.

4.12.9. Смерть особи, щодо якої було розпочато провадження у справі.

4.13. Службова особа при підготовці до розгляду справи (ст. 278 КпАП України) про адміністративне правопорушення вирішує такі питання:

4.13.1. Чи належить до її компетенції розгляд даної справи;

4.13.2. Чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення;

4.13.3. Чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду;

4.13.4. Чи витребувано необхідні додаткові матеріали;

4.13.5. Чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.

4.14. Розгляд справи (ст. 279 КпАП України) розпочинається з представлення службової особи Державтоінспекції, яка розглядає дану справу. Ця службова особа оголошує, яка справа підлягає розгляду, хто притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснює особам, які беруть участь у розгляді справи, їх права й обов'язки. Після цього оголошується протокол про порушення правил, заслуховуються особи, які беруть участь у розгляді справи, досліджуються докази і вирішуються клопотання. У разі участі в розгляді справи прокурора заслуховується його висновок.

4.15. Службова особа Державтоінспекції (міліції) при розгляді справи зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують або обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про порушення правил на розгляд товариського суду, комісії по боротьбі з пияцтвом, утвореної на підприємстві, в установі, організації чи їх структурних підрозділах, громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Під час вирішення питання про притягнення водія до відповідальності за перевищення встановленої швидкості руху треба враховувати сумарну похибку показань вимірювачів швидкості та спідометрів транспортних засобів. У цьому разі заходи адміністративного впливу доцільно застосовувати у тих випадках, коли показання швидкості вимірювального приладу перевищують величину дозволеної швидкості руху на 10 км/год. та більше.

4.16. Обставинами, що пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення, визнаються (ст. 34 КпАП України):

4.16.1. Щире розкаяння винного;

4.16.2. Відвернення винним шкідливих наслідків правопорушення, добровільне відшкодування збитків або усунення заподіяної шкоди;

4.16.3. Вчинення правопорушення під впливом сильного душевного хвилювання або при збігу тяжких особистих чи сімейних обставин;

4.16.4. Вчинення правопорушення неповнолітнім;

4.16.5. Вчинення правопорушення вагітною жінкою або жінкою, яка має дитину віком до одного року.

Службова особа, яка вирішує справу про адміністративне правопорушення, може визнати пом'якшуючими також інші обставини, не зазначені в законодавстві.

4.17. Обставинами, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, визнаються (ст. 35 КпАП України):

4.17.1. Продовження протиправної поведінки, незважаючи на вимогу уповноважених на те осіб припинити її;

4.17.2. Повторне протягом року вчинення однорідного правопорушення, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню; вчинення правопорушення особою, яка раніше вчинила злочин;

4.17.3. Втягнення неповнолітнього в правопорушення;

4.17.4. Вчинення правопорушення групою осіб;

4.17.5. Вчинення правопорушення в умовах стихійного лиха або за інших надзвичайних обставин;

4.17.6. Вчинення правопорушення у стані сп'яніння. Службова особа, яка накладає адміністративне стягнення, залежно від характеру адміністративного правопорушення може не визнати дану обставину обтяжуючою.

4.18. Службова особа Державтоінспекції (міліції) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному й об'єктивному дослідженні всiх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом (ст. 252 КпАП України).

Якщо при розгляді справи службова особа дійде до висновку, що в порушенні є ознаки злочину, вона передає матеріали прокурору, органу попереднього слідства або дізнання (ст. 253 КпАП України).

4.19. При накладенні адміністративного стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність (частина друга ст. 33 КпАП України).

4.20. Особа, яка вчинила порушення правил, звільняється від адміністративної відповідальності з передачею матеріалів на розгляд товариського суду, громадської організації або трудового колективу, якщо з урахуванням характеру вчиненого правопорушення і особи порушника до нього доцільно застосувати захід громадського впливу (ст. 21 КпАП України).

4.21. При малозначності вчиненого порушення правил службова особа Державтоінспекції (міліції), уповноважена вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності й обмежитись усним зауваженням (ст. 22 КпАП України).

4.22. Військовослужбовці і призвані на збори військовозобов'язані, а також особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ несуть відповідальність за порушення правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, на загальних підставах (ст. 15 КУпАП).

(абзац перший пункту 4.22 із змінами, внесеними згідно з 
наказом Міністерства внутрішніх справ України від 12.01.98 р. N 18)

Посадові особи Державтоінспекції (міліції), які мають право накладати адміністративні стягнення за порушення Правил, можуть замість накладання стягнень передавати адміністративні матеріали про правопорушення відповідним органам (командуванню військових частин i т. п.) для вирішення питання про притягнення винних до дисциплінарної відповідальності.

4.23. Позбавлення права керування транспортними засобами не може застосовуватись до осіб, які користуються цими засобами в зв'язку з інвалідністю, за винятком випадків керування в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, а також у разі невиконання вимоги працівника міліції про зупинку транспортного засобу, залишення, на порушення вимог встановлених правил, місця ДТП, учасниками якої вони є, ухилення від огляду на наявність алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння (частина друга ст. 30 КпАП України).

4.24. Розглянувши справу про адміністративне правопорушення, службова особа виносить постанову по справі (ст. 283 КпАП України).

Постанова повинна містити: найменування органу (дані про службову особу), який виніс постанову, дату розгляду справи; відомості про особу, щодо якої розглядається справа; викладення обставин, установлених при розгляді справи; зазначення нормативного акта, який передбачає відповідальність за дане адміністративне правопорушення; прийняте по справі рішення.

Постанова по справі повинна містити вирішення питання про вилучені речі й документи, а також вказівку про порядок і строк її оскарження. Постанова підписується службовою особою, яка розглядала справу.

4.25. У справі про адміністративне правопорушення службова особа Державтоінспекції (міліції) виносить одну з таких постанов (ст. 284 КпАП України):

4.25.1. Про накладення адміністративного стягнення;

4.25.2. Про закриття справи.

4.26. Постанова про закриття справи виноситься при оголошенні усного зауваження, передачі матеріалів на розгляд товариського суду, комісії по боротьбі з пияцтвом, утвореної на підприємстві, в установі, організації чи їх структурних підрозділах, громадської організації чи трудового колективу, відповідним органам для вирішення питання про притягнення військовослужбовців до дисциплінарної відповідальності або передачі їх прокурору, органу попереднього слідства чи дізнання, а також при наявності обставин, передбачених ст. 247 КпАП України (п. 3.12 цієї Інструкції).

4.27. Якщо матеріали щодо адміністративного правопорушення не містять достатніх доказів, які б підтверджували вчинення порушення, або адміністративні матеріали складено з порушенням вимог законодавства чи нормативних документів, службова особа, яка розглядає справу, доручає провести додаткову перевірку або направляє матеріали для перевірки за місцем складання протоколу.

4.28. Постанова оголошується негайно після закінчення розгляду справи (ст. 285 КпАП України). Копія постанови протягом трьох днів вручається під розписку або висилається особі, стосовно якої вона винесена, а також потерпілому на його прохання.

У разі, якщо копія постанови висилається, про це робиться відповідна відмітка у справі.

4.29. Службова особа, яка розглядає справу, встановивши причини та умови, що сприяли вчиненню порушення правил, вносить у відповідний державний орган, громадську організацію або службовій особі пропозиції про вжиття заходів щодо усунення цих причин та умов. Внесення пропозицій викликане необхідністю надавати державним органам, громадським організаціям інформацію для розробки i здійснення заходів, спрямованих на запобігання адміністративним правопорушенням, виявлення та усунення причин та умов, що сприяють їх вчиненню. У пропозиції мають бути викладені: суть адміністративного правопорушення, причини та умови, що сприяли його вчиненню, мотивовані конкретні заходи до усунення цих причин та умов з посиланням на вимоги ст. ст. 6 i 282 КпАП України.

Проект пропозиції готується службовою особою, яка розглядала справу i за її підписом надсилається для розгляду до відповідного органу. Копія пропозиції додається до справи про адміністративне правопорушення. Встановлюється контроль за надходженням повідомлення щодо вжиття заходів до усунення причин та умов, що сприяли вчиненню адміністративного правопорушення. Після надходження повідомлення воно додається до справи про адміністративне правопорушення.

Згадані організації та особи зобов'язані протягом місяця від дня надходження пропозиції повідомити службову особу, яка її внесла, про вжиті заходи.

4.30. Службова особа, яка розглядає справу про адміністративне правопорушення, передбачене частинами першою i другою ст. 129, частиною першою ст. 130 КпАП України, доводить до відома адміністрації або громадської організації за місцем роботи, навчання чи проживання порушника про накладене на нього стягнення (ст. 286 згаданого Кодексу).

4.31. Службовій особі Державтоінспекції (міліції) при розгляді адміністративних справ слід враховувати:

4.31.1. До осіб, які не мають права керування транспортними засобами, відносяться:

- особи, які не отримали посвідчення водія у порядку, встановленому Інструкцією про порядок приймання екзаменів, оформлення видачі (обміну) посвідчень водія, обліку та зберігання документів, які стосуються екзаменаційної роботи, затвердженої наказом МВС України від 21 червня 1993 року N 394;

- особи, позбавлені права керування транспортними засобами на підставі постанов про накладення адміністративного стягнення або ухвали суду;

- особи, які мають посвідчення водія, проте керують транспортним засобом категорії або виду, право керування яким у водія відсутнє (немає необхідної відмітки).

4.31.2. Розгляд справ щодо керування транспортними засобами особами, які не мають права ними керувати (відсутня необхідна категорія), так само як i щодо передачі керування транспортним засобом особі, яка не має права керування, а також ті самі правопорушення, що спричинили пошкодження транспортних засобів, вантажів, шляхів, шляхових та інших споруд або іншого майна, слід провадити за ст. 126 КпАП України.

4.31.3. Розгляд справ за вчинення правопорушення, передбаченого частиною четвертою ст. 121 (за винятком невідповідності номерного знаку вимогам стандарту) і частиною першою ст. 130 КпАП України (крім передачі керування транспортним засобом особі в стані сп'яніння), здійснюється за місцем скоєння правопорушення за наявності переконливих відомостей, про те, що це порушення не є повторним протягом астрономічного (365 діб) року. Такими відомостями можна вважати відсутність відміток про вчинення зазначених порушень у талоні до посвідчення водія, а також офіційне підтвердження з ДАІ за місцем проживання порушника про відсутність даних про вчинення особою правопорушень, що цікавлять. У випадку надання такої інформації інспектор з адміністративної практики за місцем проживання порушника робить в Алфавітній книзі відповідний запис про вчинення особою правопорушення, який набирає чинності після надходження відповідного протоколу. Службова особа, яка готує матеріали до розгляду, робить на полі протоколу відмітку про відсутність повторності вчинення правопорушення із зазначенням посади i прізвища службової особи, яка надала необхідні відомості.

4.31.5. Порушення правил особами, які керують транспортними засобами, обладнаними двигуном з робочим об'ємом до 50 кубічних сантиметрів, велосипедами, а також возіями, в тому числі і ті, які перебувають у стані сп'яніння, так само як i зазначеними особами, що спричинили пошкодження транспортних засобів, вантажів, шляхів, шляхових та інших споруд, іншого майна чи створили аварійну обстановку або залишили, на порушення встановлених правил, місце ДТП, учасниками якої вони є, необхідно кваліфікувати за ст. 127 КпАП України.

5. Оскарження і опротестування адміністративного затримання, огляду і вилучення речей та документів, а також постанови по справі про адміністративне правопорушення

5.1. Адміністративне затримання, особистий огляд, огляд речей і вилучення речей та документів може бути оскаржено заінтересованою особою у вищестоящий орган (вищестоящій службовій особі) відносно органу (службової особи), який застосував ці заходи, або прокуророві (ст. 267 КпАП України).

5.2. Постанову службової особи Державтоінспекції (міліції) по справі про адміністративне правопорушення особою, щодо якої цю постанову винесено, а також потерпілим може бути оскаржено (ст. 288 КпАП України):

5.2.1. Постанову про накладення стягнення у вигляді позбавлення права керування транспортними засобами - у вищестоящий орган (вищестоящій службовій особі), після чого скаргу може бути подано до районного (міського) суду, рішення якого є остаточним.

5.2.2. Постанову про накладення стягнення у вигляді штрафу - у вищестоящий орган (вищестоящій службовій особі) або в районний (міський) суд, рішення якого є остаточним.

Постанову про одночасне накладення основного і додаткового адміністративних стягнень може бути оскаржено за вибором особи, щодо якої її винесено, чи потерпілого в порядку, встановленому для оскарження основного або додаткового стягнення.

5.3. Скаргу на постанову по справі про порушення правил може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови. У разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (службовою особою), правомочним розглядати скаргу (ст. 289 КпАП України).

5.4. Постанову по справі про порушення правил може бути опротестовано прокурором (ст. 290 КпАП України). Принесення прокурором протесту зупиняє виконання постанови до розгляду протесту.

5.5. Подання у встановлений строк скарги припиняє виконання постанови до розгляду скарги, за винятком випадків накладення штрафу, що стягується на місці вчинення правопорушення (ст. 291 КпАП України).

5.6. Скарга i протест щодо постанови по справі про адміністративне порушення розглядаються правомочними органами (службовими особами) у десятиденний строк з дня їх надходження (ст. 292 КпАП України).

5.7. Службова особа при розгляді скарги або протесту на постанову по справі про порушення правил перевіряє законність i обгрунтованість винесеної постанови i приймає одне з таких рішень (ст. 293 КпАП України):

5.7.1. Залишає постанову без зміни, а скаргу або протест без задоволення;

5.7.2. Скасовує постанову i надсилає справу на новий розгляд;

5.7.3. Скасовує постанову i закриває справу;

5.7.4.Змінює захід стягнення у межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення,з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.

Якщо буде встановлено, що постанову винесено службовою особою, неправомочною вирішувати цю справу, то така постанова скасовується i справа надсилається на розгляд компетентної службової особи.

5.8. За результатами розгляду скарги або протесту виноситься мотивоване рішення (додаток N 11).

5.9. Копія рішення по скарзі або протесту на постанову по справі про адміністративне правопорушення протягом трьох днів надсилається особі, щодо якої її винесено. В той же строк копія постанови надсилається потерпілому на його прохання. Про результати розгляду протесту повідомляється прокуророві.

5.10. Скасування постанови із закриттям справи про адміністративне правопорушення тягне за собою повернення вилученого посвідчення водія та стягнених грошових сум, а також скасування інших обмежень, зв'язаних з цією постановою. Для повернення грошових сум потерпілому видається завірена підписом та печаткою копія рішення про скасування постанови. Після чого він має звернутися до районного (міського) фінансового відділу для вирішення питання про повернення стягненої суми штрафу.

5.11. У разі скасування постанови внаслідок її неправомірного винесення за даним фактом проводиться перевірка. Щодо винної службової особи відповідно до положень Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України вживаються заходи впливу, відомості про які додаються до матеріалів перевірки.

5.12. Рішення по скарзі на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути опротестовано прокурором у вищестоящий орган (вищестоящій службовій особі) відносно органу (службової особи), який прийняв рішення по скарзі.

6. Виконання постанови про накладення адміністративного стягнення

6.1. Постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями, службовими особами і громадянами (ст. 298 КпАП України).

6.2. Постанова про накладення адміністративного стягнення підлягає виконанню з моменту її винесення, якщо інше не встановлено чинним законодавством (ст. 299 КпАП України).

При оскарженні або опротестуванні постанови про накладення адміністративного стягнення постанова підлягає виконанню після залишення скарги або протесту без задоволення, за винятком випадків накладення штрафу, що стягується на місці вчинення правопорушення.

6.3. Не підлягає виконанню постанова про накладення адміністративного стягнення, якщо її не було звернуто до виконання протягом трьох місяців з дня винесення (постанову не вручено або не надіслано порушникові, не направлено до відповідних установ або судовому виконавцеві для утримання суми штрафу в примусовому порядку із зарплати, пенсії, стипендії). У разі припинення виконання постанови (при поданні скарги або внаслідок принесення протесту) перебіг строку давності припиняється до розгляду скарги або протесту (ст. 299 КпАП України).

Якщо негайне виконання постанови про накладення штрафу (за винятком стягнення штрафу на місці вчинення адміністративного правопорушення) є неможливим, службова особа Державтоінспекції (міліції), яка винесла постанову, може відстрочити виконання постанови на строк до одного місяця (ст. 301 КпАП України).

6.4. Постанова про накладення адміністративного стягнення звертається до виконання органом (службовою особою), який виніс постанову (ст. 299 КпАП України).

Питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (службовою особою), який виніс постанову (ст. 304 КпАП України).

Контроль за правильним і своєчасним виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення здійснюється органом (службовою особою), який виніс постанову (ст. 305 КпАП України).

6.5. Порядок сплати штрафу роз'яснюється порушникові під час вручення постанови.

Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або опротестування такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або протесту без задоволення (ст. 307 КпАП України).

У разі відсутності самостійного заробітку в осіб віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років штраф стягується з батьків або осіб, які їх замінюють.

Штраф вноситься порушником в установу Ощадного банку України, за винятком штрафу, що стягується на місці вчинення правопорушення.

6.6. У разі несплати порушником штрафу у п'ятнадцятиденний строк постанова про накладення штрафу надсилається для відрахування суми штрафу у примусовому порядку з його заробітної плати чи іншого заробітку, пенсії або стипендії відповідно до правил, установлених Цивільним процесуальним кодексом України. Якщо особа, піддана штрафу, не працює або стягнення штрафу із заробітної плати, іншого заробітку, пенсії чи стипендії порушника є неможливим з інших причин, стягнення провадиться на підставі постанови про накладення штрафу судовим виконавцем, що перебуває при районному (міському) суді, шляхом звернення стягнення на особисте майно порушника, а також на його частку в спільній власності (ст. 308 КпАП України).

Забороняється сплата накладених на службових осіб штрафів за рахунок підприємств, установ і організацій.

У відповідності з частиною п'ятою ст. 265 КпАП України в разі ухилення порушника від сплати штрафу транспортний засіб може бути затриманий до сплати порушником штрафу.

6.7. Для стягнення штрафу в примусовому порядку постанова з супровідним листом (додаток N 12) надсилається за місцем роботи (навчання тощо) порушника або до народного суду за місцем його проживання.

Квитанція про сплату штрафу чи копія платіжного доручення додається до матеріалів справи.

Вилучене до сплати штрафу посвідчення водія (транспортний засіб) повертається власникові після виконання відповідної постанови.

6.8. У разі винесення постанови про позбавлення права керування транспортними засобами вилучене посвідчення водія порушникові не повертається, талон до посвідчення водія вилучається.

Дія виданого замість вилученого посвідчення водія тимчасового дозволу на право керування транспортним засобом продовжується до закінчення строку, встановленого для подання скарги, або для прийняття рішення по скарзі (ст. 318 КпАП України).

Вилучені документи зберігаються в реєстраційно-екзаменаційних підрозділах ДАІ (надалі - РЕП) за місцем проживання порушника.

Посвідчення водія транспортного засобу повертається особі, яку було позбавлено права керування транспортними засобами, після проходження нею перевірки знань Правил дорожнього руху у Державній автомобільній інспекції (ст. 321 КпАП України).

6.9. Водій транспортного засобу вважається позбавленим права керування ним з дня винесення постанови про позбавлення цього права. Якщо зазначена особа ухиляється від здачі посвідчення водія, то строк позбавлення права керування обчислюється від дня здачі або вилучення документа (ст. 321 КпАП України).

У разі ухилення водія, якого позбавлено права керування транспортними засобами, від здачі посвідчення водія, службова особа, яка винесла рішення про позбавлення права керування, вживає необхідних заходів до вилучення посвідчення, інформує дільничних інспекторів міліції, працівників дорожньо-патрульної служби і дорожньої міліції ДАІ, адміністрацію за місцем роботи порушника i т. п. 

6.10. При сумлінному ставленні до праці і зразковій поведінці особи, позбавленої на певний строк права керування транспортним засобом (засобами), орган (службова особа), який наклав стягнення, може після закінчення не менш як половини призначеного строку скоротити за клопотанням громадської організації,трудового колективу строк позбавлення зазначеного права. За результатами розгляду клопотання виноситься постанова.

7. Діловодство у справах про порушення правил дорожнього руху

7.1. Бланки протоколів та тимчасових дозволів на право керування транспортним засобом є документами суворої звітності. Під час виготовлення вони повинні мати єдину нумерацію в межах Республіки Крим, міст Києва та Севастополя, областей України. Серія бланків повинна відповідати серії номерних знаків на автомобільні причепи, закріпленої за даним регіоном.

Забезпечення підрозділів Державтоінспекції бланками та журналами, передбаченими цією Інструкцією, здійснюється МВС Республіки Крим, ГУВС м. Києва, Київської області, УВС областей i м. Севастополя. 

Кількісний облік надходження та видачі протоколів та тимчасових дозволів на право керування транспортними засобами ведеться в Журналі надходження та витрат бланків суворої звітності (додаток N 13).

7.2. Квитанції про сплату штрафу на місці вчинення порушення є документами суворої фінансової звітності і зберігаються в касах МВС, ГУВС, УВС. Видача квитанцій провадиться в підзвіт за роздавальними відомостями на підставі дозволу керівництва ДАІ.

У підрозділах ДАІ кількісний облік надходження та видачі квитанцій особовому складу ведеться в Журналі надходження та витрат бланків суворої звітності.

7.3. Корінці витрачених квитанцій, отримані гроші, а також зіпсовані бланки протоколів, квитанцій повертаються відповідальній за їх отримання та видачу службовій особі, про що робиться відповідний запис у Журналі надходження та витрат бланків суворої звітності.

7.4. Складені протоколи та інші матеріали про порушення правил, а також вилучені посвідчення водіїв, інші документи та вилучені номерні знаки транспортних засобів протягом доби реєструються в Журналі обліку матеріалів про порушення правил (додаток N 14).

7.5. Журнал обліку матеріалів про порушення правил ведеться інспекторами адміністративної практики підрозділів ДАІ, а в необхідних випадках - старшими інспекторами-черговими чергових частин ДАІ (підрозділів ДАІ).

У відділеннях (групах) ДАІ, де немає чергових частин або не введена посада інспектора адміністративної практики, ведення документації відповідно до цієї Інструкції покладається на окремого працівника.

7.6. У підрозділі протоколи, речі та документи, що додаються, переходять від працівника до працівника під розписку в графі 6 Журналу обліку матеріалів про порушення правил.

7.7. В інші підрозділи ДАІ протоколи, речі та документи, що додаються, надсилаються або передаються у триденний строк, про що робиться відмітка у графі 6 Журналу обліку матеріалів про порушення правил (у містах обмін матеріалами може проводитись один раз на тиждень).

Адміністративні матеріали, до яких додаються вилучені посвідчення водіїв, направляються в інші регіони України тільки фельд'єгерським зв'язком.

(пункт 7.7 доповнено абзацом другим згідно з
наказом Міністерства внутрішніх справ України від 12.01.98 р. N 18)

7.8. Корінець до протоколу заповнюється i відривається у випадку, коли протокол про порушення необхідно здати не за встановленим порядком (наприклад, до чергової частини міськрайвідділу внутрішніх справ). У цих випадках корінець протоколу підшивається до справ у встановленому для матеріалів про адміністративні порушення порядку.

7.9. З метою встановлення повторення правопорушень, відповідальність за які передбачена частинами четвертою і п'ятою ст. 121 (крім керування транспортним засобом з номерним знаком, що не відповідає вимогам стандарту), частинами першою і другою ст. 130 (крім передачі керування транспортним засобом особі у стані сп'яніння) КпАП України, за місцем проживання порушника у відділеннях (відділах) ДАІ за допомогою Алфавітної книги ведеться алфавітний облік правопорушників.

У разі розгляду справи про зазначені порушення за місцем їх вчинення адміністративні матеріали протягом трьох днів з дня виконання постанови про штраф або винесення постанови про позбавлення права керування транспортними засобами надсилаються (у останньому випадку - з посвідченням водія) до відділення (відділу) ДАІ за місцем проживання порушника.

7.10. Алфавітна книга (додаток N 3), журнали (додатки N 13, N 14), мають бути пронумеровані, прошнуровані, скріплені печаткою й зареєстровані в секретаріаті (канцелярії) міськрайоргану, підрозділу, відділу (управління) Державтоінспекції. 

7.11. Записи в протоколах, талонах до посвідчення водія, тимчасових дозволах, квитанціях, журналах робляться чорнилами (пастою). Вони мають бути чіткими, розбірливими, а прізвище, ім'я, по батькові порушника, його адреса, а також прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол про адміністративне порушення чи оформила інші, передбачені законом документи, записуються друкованими літерами. За фактами виправлень, підчисток тощо начальниками відділень (старшими груп), керівництвом підрозділів ДАІ проводяться службові перевірки.

(пункт 7.11 із змінами, внесеними згідно з 
наказом Міністерства внутрішніх справ України від 12.01.98 р. N 18)

7.12. Матеріали про адміністративні порушення правил підшиваються до справи за порядковими номерами, які їм присвоюються в Журналі обліку матеріалів про порушення правил, i зберігаються в підрозділах ДАІ за місцем прийняття рішення щодо накладення стягнення. Підшиті до справи сторінки нумеруються. На останній сторінці ставиться підпис службової особи секретаріату (канцелярії) міськрайоргану, підрозділу, відділу (управління) Державтоінспекції, яким засвідчується кількість пронумерованих сторінок.

7.13. Справи про порушення правил, а також невитребувані посвідчення водіїв особами, позбавленими права керування, підлягають зберіганню протягом трьох рокiв після виконання постанови про накладення стягнення.

7.14. Перед видачею адміністративного протоколу інспектором адміністративної практики (іншою особою) у постанові у відповідній графі повинні бути проставлені номер розрахункового рахунку єдиного позабюджетного фонду місцевої Ради народних депутатів, розташованої на території, що обслуговується підрозділом ДАІ, номер МФО та найменування відділення банку, в якому відкрито рахунок, а також найменування області (міста), де розташоване це відділення.

7.15. Корінці до квитанцій про сплату штрафу, зіпсовані бланки протоколів i тимчасових дозволів на право керування, квитанції, а також справи про адміністративні порушення правил та невитребувані посвідчення водіїв, строк зберігання яких минув, знищуються під час проведення перевірок адміністративної практики підрозділу Державтоінспекції (органу внутрішніх справ). Знищення оформлюється актом знищення бланків суворої звітності.

7.16. Посвідчення водія (з талоном до нього) особи, позбавленої права керування транспортними засобами,з карткою обліку адміністративного правопорушення (додаток N 15) у триденний строк від дня винесення постанови надсилаються на зберігання до РЕП за місцем проживання порушника. Якщо посвідчення водія не було вилучене,в зазначений РЕП у той же термін надсилається картка обліку адміністративного порушення.

7.17. Якщо тимчасовий дозвіл на право керування транспортним засобом не було видано відповідно до вимог цієї Інструкції, на ньому при оформленні протоколу навскіс робиться напис "погашено" i він зберігається разом із протоколом. Тимчасовий дозвіл, що був виданий, після виконання накладеного стягнення додається до відповідного протоколу.

7.18. Якщо водій на протязі року не отримав у підрозділі ДАІ посвідчення водія та вжитими заходами з нього не вдалося стягнути накладений штраф, зазначене посвідчення передається в РЕП і в подальшому повертається власнику згідно з порядком, який встановлений пунктом 22 Інструкції про порядок приймання екзаменів, оформлення видачі (обміну) посвідчень водія, обліку та зберігання документів, які стосуються екзаменаційної роботи, затвердженої наказом МВС України від 21 червня 1993 року N 394, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 3 вересня 1993 року за N 125.

(розділ 7 доповнено пунктом 7.18 згідно з
наказом Міністерства внутрішніх справ України від 12.01.98 р. N 18)

8. Особливості провадження у справах про порушення правил іноземцями та особами без громадянства

8.1. Іноземці i особи без громадянства, які знаходяться на території України, підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах з громадянами України. Питання про відповідальність за адміністративні правопорушення, вчинені на території України іноземцями, які згідно з чинними законами та міжнародними договорами користуються імунітетом від адміністративної юрисдикції України (надалі - імунітетом), вирішується дипломатичним шляхом (ст. 16 КпАП України).

8.2. Відповідно до Віденської конвенції про дипломатичні зносини (Україна є учасником даної конвенції) члени дипломатичного корпусу, співробітники адміністративно-технічного та допоміжного персоналу посольств користуються імунітетом. Члени дипкорпусу користуються відповідним імунітетом у повному обсязі, члени адміністративно-технічного та допоміжного персоналу, як правило, тільки при виконанні своїх службових обов'язків (ст. 31 конвенції).

Засоби пересування дипломатичного та консульського корпусу теж користуються імунітетом від обшуку, реквізиції, арешту та інших виконавчих дій.

8.3. При порушенні правил особою, яка користується імунітетом, після перевірки документів, що засвідчують особу та її статус, який підтверджується дипломатичним паспортом чи спеціальним посвідченням, що видається Міністерством закордонних справ України (дипломатична чи консульська картка), складається протокол, а документи повертаються власнику. Забороняється проводити щодо зазначеної особи будь-які заходи затримання або інші примусові дії, за винятком випадків, коли надання свободи буде вести до продовження правопорушення.

8.4. Якщо особа, яка користується імунітетом, керує транспортним засобом з явними ознаками сп'яніння, їй пропонується припинити керування. Огляд на стан алкогольного сп'яніння у медичних закладах проводиться у разі її згоди. У цьому випадку працівник міліції повідомляє чергового підрозділу Державтоінспекції (органу внутрішніх справ) i діє згідно з його вказівками. Рекомендується в зазначених випадках запрошувати на місце виявлення правопорушення представника дипломатичного представництва, при якому дана особа акредитована.

При відмові від проведення медичного огляду i спробах продовження керування транспортним засобом особою, яка користується дипломатичним імунітетом, подальший рух цього автомобіля не допускається i в присутності двох понятих складається адміністративний протокол з вичерпними відомостями про особу правопорушника. В протоколі в обов'язковому порядку фіксується, що зазначена особа керувала транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння (вказуються ознаки сп'яніння), відмовилась на прохання працівників ДАІ вийти з автомобіля, пояснити свою поведінку i пройти медичний огляд. Після складення протоколу забороняється вживати будь-які заходи щодо затримання або інші примусові дії стосовно цієї особи. Їй пропонується скористатися послугами таксі або попутного транспорту, надається можливість викликати по телефону іншу машину або водія. Про факт затримання автомобіля особи, яка користується імунітетом, негайно інформується чергова частина підрозділу ДАІ (органу внутрішніх справ) i ГУДАІ МВС України.

8.5. Протокол та інші матеріали щодо порушення Правил особами, які користуються імунітетом, у триденний строк надсилаються до ГУДАІ МВС України з подальшою передачею їх до Управління державного протоколу Міністерства закордонних справ України, про що іноземець попереджається на місці вчинення порушення.

8.6. При вчиненні іноземцем, який не користується імунітетом, порушення правил, яке у встановленому порядку оформлюється протоколом, у порушника вилучається посвідчення водія (а в разі, якщо використання талона до посвідчення передбачено законодавством країни мешкання порушника, - з талоном до нього) і видається тимчасовий дозвіл (на 30 діб) на право керування транспортним засобом.

Під час оформлення відповідних документів про вчинене іноземцем правопорушення він попереджається про те, що виїзд за межі України особи, яка не сплатила призначений штраф, буде розцінено як ухилення від його сплати, що дозволяє, у відповідності з частиною п'ятою ст. 265 КпАП України, затримати транспортний засіб до сплати штрафу. У зв'язку з викладеним порушнику рекомендується вирішити всі питання щодо провадження справи про вчинене ним порушення за місцем вчинення цього порушення. Працівники ДАІ повинні використати всi передбачені законодавством можливості для стягнення накладеного штрафу.

8.7. Справи про порушення правил іноземцями, які не користуються імунітетом, розглядаються за місцем скоєння порушення, як правило, того ж дня, але не пізніше ніж через 3 доби з моменту виявлення правопорушення.

Для оперативного розгляду адміністративних справ про порушення правил іноземцями при їх транзитному проїзді через територію України у відділах дорожньої міліції на автомагістралях, окремих підрозділах дорожньо-патрульної служби, відділеннях (відділах) ДАІ МРВВС, встановлюється чіткий графік перебування там службових осіб, які мають право розглядати всi справи про адміністративні правопорушення Правил. Графік доводиться до особового складу співробітників ДАІ, які здійснюють нагляд за дорожнім рухом. За необхідності працівник ДАІ безпосередньо на місці вчинення правопорушення знайомить з цим графіком порушника.

8.8. У разі затримання іноземного водія, який не сплатив накладений у відповідності з вимогами чинного законодавства штраф (це підтверджується записом у виданому тимчасовому дозволі) безпосередньо перед виїздом за межі України або після закінчення встановленого п'ятнадцятиденного строку, його дії необхідно кваліфікувати як ухилення від сплати штрафу. У цьому випадку відповідно до вимог частини п'ятої ст. 265 КпАП України транспортний засіб порушника до сплати штрафу може бути затримано. При цьому складається протокол огляду і затримання транспорту, а транспортний засіб розміщується на спеціальному майданчику чи стоянці.

Після сплати порушником - іноземцем накладеного штрафу тимчасовий дозвіл у водія не вилучається, а на копії постанови робиться відмітка про сплату штрафу, яка завіряється печаткою. Іноземцеві при цьому роз'яснюється, що його посвідчення водія буде направлено через Консульське управління Міністерства закордонних справ України за місцем його проживання, після чого затриманий транспортний засіб йому повертається. Квитанція про сплату штрафу надсилається до підрозділу Державтоінспекції, службова особа якого виносила постанову.

8.9. У разі отримання підрозділом ДАІ квитанції про сплату штрафу іноземним водієм, який поїхав з місця вчинення правопорушення, залишивши посвідчення водія, або неможливості стягнення призначеного штрафу після закінчення строку виконання постанови, а також після виконання постанови про позбавлення іноземця права керування транспортними засобами його посвідчення водія разом з копією постанови (у випадку сплати штрафу - без постанови) у десятиденний строк надсилається до ГУДАІ МВС України для передачі Консульському управлінню Міністерства закордонних справ України. Кореспонденція, що надсилається в ГУДАІ МВС України, повинна включати супровідний лист з чітко зазначеними прізвищем громадянина, країною його проживання, стислим змістом правопорушення, іншими необхідними відомостями й даними. Супровідний лист підписується керівництвом Державтоінспекції Республіки Крим, міст Києва та Севастополя, областей України.

8.10. Під час оформлення відповідних документів про ДТП за участю транспортних засобів іноземних власників у протоколі в рядку "Номерний знак" копіюються реєстраційні національні номери автотранспорту (літерні та цифрові символи). Водіям видається довідка про пошкодження транспортних засобів (додаток N 9).

8.11. Документи, які використовувались при розгляді справи (протокол, копія постанови тощо), підшиваються в установленому порядку.

9. Контроль за дотриманням законності в правозастосовній діяльності підрозділів Державтоінспекції

9.1. Контроль за дотриманням законності у правозастосовній діяльності, станом діловодства та обліком виявлених правопорушень здійснюється щоденно керівниками підрозділів дорожньо-патрульної служби, дорожньої міліції, відділень (старшими груп), відділів Державтоінспекції, міськрайорганів внутрішніх справ.

9.2. Перевірки стану правозастосувальної діяльності в підрозділах Державтоінспекції України здійснюються такими органами і в такі строки:

9.2.1. Міністерством внутрішніх справ України - не менше одного разу на п'ять років у МВС Республіки Крим, ГУВС м. Києва та Київської області, УВС областей i м. Севастополя. 

9.2.2. МВС Республіки Крим, ГУВС м. Києва та Київської області, УВС областей i м. Севастополя - не менше одного разу на два роки в підлеглих органах, підрозділах ДАІ, включаючи ревізію адміністративних матеріалів. 

9.2.3. Керівниками (командирами, начальниками) міськрайорганів внутрішніх справ, підрозділів ДАІ - внутрішні перевірки не менше двох разів на рік, включаючи ревізію адміністративних матеріалів.

9.3. У ході перевірки вивчаються такі питання:

9.3.1. Рівень знань працівниками ДАІ законодавства про адміністративну відповідальність за порушення правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху.

9.3.2. Законність та обгрунтованість прийнятих рішень у справах про порушення правил.

9.3.3. Облік та аналіз порушень правил, спрямування адміністративної практики на припинення найбільш грубих порушень, що спричинюють створення аварійних ситуацій та ДТП.

9.3.4. Реєстрація та проходження матеріалів щодо порушення правил. Стан обліку, зберігання, видачі вилучених речей та документів, бланків суворої звітності, відповідність документації та порядку її ведення вимогам даної Інструкції, іншим нормативним документам.

9.3.5. Правильність складання протоколів та інших документів, дотримання встановленого порядку та строків розгляду справ про порушення правил.

9.3.6. Накладення і виконання постанов про накладення стягнень у вигляді штрафу та позбавлення права керування транспортними засобами. Порядок направлення матеріалів на розгляд громадськості.

9.3.7. Стан роботи з листами, скаргами та заявами громадян.

9.3.8. Організація належного контролю на всіх рівнях за правозастосовною діяльністю ДАІ. Реагування на виявлені недоліки й порушення законності, вжиті заходи до усунення причин та умов, що їм сприяють.

9.4. Виявлені під час перевірки незаконно винесені постанови про накладення адміністративних стягнень скасовуються. Вживаються заходи до відновлення порушених прав та інтересів громадян та заходи впливу відповідно до положень Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України щодо винних службових осіб.

9.5. Про результати перевірки доповідається відповідно керівництву МВС, УВС, яке призначило перевірку. Вживаються заходи, спрямовані на усунення виявлених порушень та недоліків, зміцнення законності, поліпшення адміністративної діяльності підрозділів ДАІ.

10. Типові функціональні обов'язки старшого інспектора, інспектора адміністративної практики

10.1. Старший інспектор адміністративної практики апарату управління ДАІ МВС Республіки Крим, ГУВС м. Києва та Київської області, УВС областей i м. Севастополя: 

10.1.1. Здійснює організаційно-методичне керівництво інспекторами з адміністративної практики, а також підрозділами ДАІ у питаннях правозастосовної діяльності.

10.1.2. Контролює знання особовим складом підрозділів ДАІ нормативних документів, що регламентують правозастосовну діяльність Державтоінспекції, вживає заходів щодо підвищення рівня професійної підготовки особового складу підрозділів.

10.1.3. Узагальнює та аналізує правозастосовну діяльність Державтоінспекції відповідно в республіці, області, місті. На підставі отриманого аналізу не менше одного разу на квартал готує узагальнену довідку про стан та динаміку порушень правил, а також про практику вживання заходів впливу до порушників з конкретними висновками та пропозиціями щодо цілеспрямованості діяльності ДАІ з урахуванням обстановки з аварійністю, що склалася. Розробляє i вносить необхідні пропозиції, спрямовані на вдосконалення адміністративної практики та посилення її впливу на зміцнення дисципліни серед учасників дорожнього руху.

10.1.4 Бере участь у підготовці й направленні інформації органам виконавчої влади, а також до республіканських, обласних, міських установ i організацій щодо усунення причин та умов, що сприяють порушенню правил.

10.1.5. Контролює правильний розгляд листів, скарг i заяв громадян. Бере участь у розгляді скарг на неправильні дії працівників Державтоінспекції щодо вжиття ними заходів адміністративного впливу. Вносить пропозиції щодо поліпшення цієї роботи.

10.1.6. Узагальнює та аналізує стан дотримання законності в правозастосовній діяльності підрозділів ДАІ, вносить пропозиції по викорененню порушень.

10.1.7. Здійснює контроль за діловодством у справах про адміністративні правопорушення в підрозділах ДАІ.

10.1.8. Організує та безпосередньо бере участь у перевірках стану адміністративної практики в підрозділах ДАІ.

10.1.9. Організує взаємодію з іншими службами органів внутрішніх справ, громадськими формуваннями й трудовими колективами в питаннях запобігання порушень адміністративного законодавства. Вивчає й узагальнює позитивний досвід роботи i вживає заходів щодо його поширення.

10.2. Інспектор з адміністративної практики підрозділу ДАІ міськрайоргану внутрішніх справ (підрозділу дорожньо-патрульної служби, дорожньої міліції ДАІ):

10.2.1. Здійснює постійний контроль за правомірністю складання адміністративних протоколів та інших процесуальних документів, правильним i обгрунтованим вжиттям заходів впливу щодо порушників правил.

10.2.2. Здійснює контроль за порядком обліку матеріалів про порушення правил, перевіряє обгрунтоване та правильне їх складання, готує (надсилає за місцем проживання порушника) матеріали для їх розгляду компетентними службовими особами.

10.2.3. Контролює проходження адміністративних матеріалів, вживає заходів щодо своєчасного й правильного виконання постанов про накладення адміністративних стягнень, надає практичну та методичну допомогу особовому складу підрозділу ДАІ з питань дотримання законності у правозастосовній діяльності.

10.2.4. Розглядає адміністративні матеріали та приймає відповідні рішення в межах своєї компетенції. Здійснює в разі потреби додаткову перевірку в адміністративних справах.

10.2.5. Щомісяця узагальнює й аналізує діяльність підрозділу щодо застосування заходів впливу до порушників. За результатами аналізу з урахуванням аварійності на території обслуговування готує пропозиції щодо вдосконалення нагляду за рухом i підвищення ефективності вживання заходів впливу.

10.2.6. Отримує в медичних установах відомості про осіб, доставлених на огляд для встановлення стану сп'яніння.

10.2.7. Бере участь у підготовці інформації про стан дисципліни серед учасників дорожнього руху для органів виконавчої влади, автогосподарств та інших організацій. Готує пропозиції про усунення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень правил.

10.2.8. Здійснює перевірки за запитами щодо водіїв, затриманих за порушення, передбачені частинами четвертою і п'ятою ст. 121, частинами першою і другою ст. 130 КпАП України, з метою виявлення фактів повторності їх вчинення.

10.2.9. Проводить заняття в системі службової підготовки та бере участь у проведенні інструктажів нарядів, які заступають на службу, з питань заходів впливу до порушників, оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення тощо з метою підвищення професійної підготовки особового складу підрозділу.

10.2.10. Здійснює контроль за правильним обліком та видачею бланків суворої звітності.

10.2.11. Розглядає листи, скарги та заяви громадян щодо необгрунтованості дій інспекторів підрозділу, пов'язаних з адміністративною діяльністю.

 

Додаток N 1
до Інструкції по організації провадження у справах про адміністративні порушення правил, норм і стандартів щодо забезпечення безпеки дорожнього руху 


Протокол
про адміністративне порушення правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху

Корінець до протоколу
КИ N 000000
 
від
"__" ____ 19_ р.

 

Протокол отримав

 
"__" ____ 19_ р.

 
______________
(посада, прізвище, ініціали)

______________
(підпис) 

Протокол КИ N 000000
про адміністративні правопорушення

"__" _______ 19__ р. Місце ______________________________ Час _______
                                                 (область, район, населений пункт,                       (год., хв.)
                                                вулиця, N будинку, км автодороги і т. п.)

Я, _______________________________________________________________

                  (посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол)

склав цей протокол про порушення __________________________________
                                                                      (прізвище, ім'я, по батькові,
                                                                      рік народження порушника)

_________________________________________________________________
                 (місце, час вчинення і суть порушення із зазначенням правил, норм та _________________________________________________________________
              стандартів, що порушено, та технічних засобів щодо його виявлення (фіксації))
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________

за що передбачена відповідальність згідно ч. __ ст. __ КпАП України 

Місце проживання _________________________________ тел. ___________
Місце роботи, посада _______________________________ тел. ___________
                                    (повна назва і адреса підприємства, організації) 

Транспортний засіб: марка _____ номерний знак _____ належність _______
____________________ місце обліку _________________________________
Заподіяно матеріальну шкоду _______________________________________
_________________________________________________________________
Причини проведення огляду на стан сп'яніння _________________________
_________________________________________________________________

(ознаки стану сп'яніння у порушника: нестійка хода, запах алкоголю і таке інше)

Результати огляду із застосуванням трубок "Контроль тверезості" ________

                                                                                (проба позитивна, негативна)

З результатом огляду ___________________ __________________________
                                          (згоден, не згоден)           (підпис особи, яка оглядається)

Свідки, потерпілі:

1. ______________________________________________________________

(прізвище, ім'я, по батькові, домашня адреса, телефон)
_______________________________________________ _________________
                                                                                                             (підпис)

2. ______________________________________________________________

(прізвище, ім'я, по батькові, домашня адреса, телефон)
_______________________________________________ _________________
                                                                                                             (підпис)

3. ______________________________________________________________

(прізвище, ім'я, по батькові, домашня адреса, телефон)
_______________________________________________ _________________
                                                                                                             (підпис) 

Копія постанови (вручається порушнику)

Дата розгляду справи "__" ___________ 19__ р.

Про порушення _____________________

                   (прізвище, ім'я, по батькові порушника)

___________________________________

Обставини, установлені при розгляді справи _____________________________
____________________________________

У відповідності до ч. __ ст. _____ КпАП України накласти адміністративне стягнення у вигляді ___________________
____________________________________

Р/р N ________ МФО N __________ __________ відділенні _________ банку. Рішення щодо вилучення речей та документів _______________________ "___" ____________ 19__ р. ____________________________________

(посада, прізвище, ініціали службової особи)
___________________
(підпис) 

ТИМЧАСОВИЙ ДОЗВІЛ КИ N 000000

на право керування транспортним засобом категорій А В С Д (непотрібне закреслити) замість посвідчення серії _____ N _______

Прізвище ___________ ім'я ____________ по батькові _________________

Дає право керування до "__" ______ 19_ р.
"___" ______________ 19__ р.
М. П.
________________________________
(посада, прізвище, ініціали службової особи)
___________________
(підпис)

Дозвіл подовжено до "___" _______ 19__ р.
"___" ______________ 19__ р.
М. П.
________________________________
(посада, прізвище, ініціали службової особи)
___________________
(підпис) 

ПАМ'ЯТКА

У відповідності до ст. 268 КпАП України особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по


Зворотний бік додатка N 1 

                          

У відповідності до ст. ст. 268, 269 КпАП України постанова органу внутрішніх справ (службової особи) про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу може бути оскаржено в десятиденний строк з дня винесення постанови у вищестоящий орган (вищестоящій службовій особі) або в районний (міський) суд, рішення якого є остаточним; постанову про накладення іншого адміністративного стягнення (в ті самі строки) - у вищестоящий орган (вищестоящій службовій особі), після чого скаргу може бути подано в районний (міський) суд, рішення якого є остаточним. Штраф має бути сплачений порушником за розрахунковим рахунком відділення банку, указаного в постанові, не пізніше 15 днів із дня вручення йому постанови, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше 15 днів із дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. 

Квитанція про сплату штрафу подається в орган (підрозділ) міліції за місцем винесення постанови. 

До протоколу додаються: _______________________________________
_____________________________________________________________ 

У порушника вилучено: _________________________________________
                                                         (вилучені речі та документи із зазначенням місця їх подальшого знаходження)

                                                                               
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________ 

Місце, час розгляду справи ______________________________________ 

Права і обов'язки у відповідності до ст. 268 КпАП України порушникові роз'яснені.    Протокол склав ______________
                                                                           (підпис)

З протоколом ознайомлений, по суті порушення пояснив:
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
___________________________________________________    _________
                                                                                                          (підпис) 

Тимчасовий дозвіл на право керування одержав: _________
                                                                                          (підпис) 

Дата
порушення 

Стаття
КпАП України
із зазначенням
її частини 

Серія, номер нагрудного знака   

Вжиті заходи   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Керування транспортним засобом особою, яка має тимчасовий дозвіл, допускається при наявності документа, що засвідчує особу.  

ПОСТАНОВА

"___" _______________ 19__ р.
        (дата розгляду справи) 

У справі про порушення _________________________________________
                                                           (прізвище, ім'я, по батькові порушника та обставини, установлені при розгляді справи)
                                                                     
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________ 

У відповідності до ч. ___ ст. ___ КпАП України накласти адміністративне стягнення у вигляді ____________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________ 

Рішення щодо вилучених речей та документів: ______________________
_____________________________________________________________
_________________________________________      ______________
             (посада, прізвище, ініціали службової особи)                                   (підпис)

Порядок виконання накладеного стягнення, порядок і строк оскарження постанови мені роз'яснені. Копію постанови отримав: ___________ 
                                                                                                    (підпис) 

Копія постанови вислана "___" _________ 19_ р. ___________
                                                                                                   (підпис) 

Вилучене: ___________________ мені повернуто ___________
                                                                                              (підпис) 

Копію постанови отримав: __________________
                                                                  (підпис потерпілого) 

Копія постанови вислана потерпілому "__" _______ 19_ р. __________
                                                                                                      (підпис)

справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дні про своєчасне її оповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи. 


  

 

 
 
 
 
 
 
 
 

Додаток 2
до Інструкції по організації
провадження у справах про
адміністративні порушення правил,
норм і стандартів, що стосуються
забезпечення безпеки дорожнього
руху
(в редакції наказу Міністерства внутрішніх справ України
від 12 січня 1998 р. N 18) 


Квитанція
для сплати порушником штрафу на місці
вчинення правопорушення

******************************************************************
*                 КОРІНЕЦЬ ДО КВИТАНЦІЇ                          *
*                      КИ N 000000                               *
*                                                                *
*       _____________   __________________________________       *
*          (дата)     (номерний знак транспортного засобу)       *
*                                                                *
*       про сплату штрафу                                        *
*                                                                *
*       гр._______________________________________________       *
*                       (прізвище, ініціали)                     *
*                                                                *
*              *************************************             *
*              *              Номінал              *             *
*              * квитанції (друкується друкарським *             *
*              *             способом)             *             *
*              *************************************             *
*                                                                *
*       за порушення п.___________________________________       *
*       Правил дорожнього руху на підставі                       *
*       ч.___________ ст. ___________________ КУпАП.             *
*       Із стягненням, що накладено за вчинене мною порушення,   *
*       згоден.                                                  *
*       Квитанцію на суму (номінал квитанції) одержав:           *
*                                         ___________________    *
*                                         (підпис порушника)     *
*  ______________________________________________________________*
*                         лінія  відрізу                         *
*                                                                *
*                                                                *
*                           МВС УКРАЇНИ                          *
*                            КВИТАНЦІЯ                           *
*                           КИ N 000000                          *
*                                                                *
*    про сплату штрафу за порушення Правил дорожнього руху від   *
*    _________________________________________________________   *
*                             (дата)                             *
*                                                                *
*              *************************************             *
*              *              Номінал              *             *
*              * квитанції (друкується друкарським *             *
*              *             способом)             *             *
*              *************************************             *
*                                                                *
*    Штраф наклав_______________________________________         *
*                      (номер нагрудного знака                   *
*    ___________________________________________________         *
*                   і прізвище працівника ДАІ)                   *
*                                                                *
*   При стягненні штрафу квитанція гаситься шляхом її надриву.   *
******************************************************************

  

Додаток N 3
до Інструкції по організації провадження у справах про адміністративні порушення правил, норм і стандартів щодо забезпечення безпеки дорожнього руху 


АЛФАВІТНА КНИГА

_____________________________________________________
(найменування підрозділу ДАІ, міськрайоргану внутрішніх справ)

Почато "___" ____________ 19__ р.

Закінчено "___" __________ 19__ р. 


Розділ букви "____"

N п/п 

Прізвище, ім'я, по батькові порушника 

Дата скоєння порушення 

Суть порушення 

Стаття КпАП України та її частина, якою передбачена відповідальність 

Номер та дата надходження протоколу. Ким його складено 

Дата і суть прийнятого по справі рішення. Номер справи, де знаходиться протокол 


 

Додаток N 4
до Інструкції по організації провадження у справах про адміністративні порушення правил, норм і стандартів щодо забезпечення безпеки дорожнього руху 


ПРОТОКОЛ
огляду та затримання транспорту

"___" _____________ 19__ р. 

  

Місто _______________ 


Я, ______________________________________________________________

(посада, звання, прізвище та ініціали)

у присутності водія ________________________________________________

                 (прізвище, ім'я та по батькові, адреса проживання) 

__________________________________________________________________

та свідків: 1. _______________________________________________________

(прізвище, ім'я та по батькові, адреса проживання)

2. _______________________________________________________________

(прізвище, ім'я та по батькові, адреса проживання)

здійснив огляд і затримання _________________________________________

              (вид транспортного засобу) 

марка ___________, двигун _________, шасі _________, рік випуску _______

шини ____________________________________________________________

(перераховуються номери всіх шин)

номерний знак ____________, який належить __________________________

показання спідометра __________________ наявність бензину (л) _________

Перелік деталей та агрегатів, яких не вистачає __________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

Виявлені несправності по кожному агрегату окремо _____________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

Зворотній бік додатка N 4 

Наявність вантажу та інших речей, що знаходяться в автомобілі, та їх стан
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

Затримання здійснено у зв'язку з ______________________________________
__________________________________________________________________

Затриманий _______________________
                (вид транспортного засобу) 

Здав ______________________
(прізвище, підпис) 


Прийняв _________________________________________________________

       (посада, звання, прізвище, ім'я та по батькові, підпис) 

Протокол склав ___________________
              (підпис) 

Свідки:  

1. __________
(підпис) 

2. __________
(підпис) 


Підпис водія (власника) _________________

РОЗПИСКА

Мною, ___________________________________________________________

(прізвище, ім'я та по батькові, адреса проживання,

__________________________________________________________________

серія, N паспорта)

отримано ______________________ у технічному стані та укомплектованості

                     (вид транспортного засобу)

відповідно до записів у даному протоколі.

"___" _______________ 19__ р. 

Підпис _________________ 


 

Додаток N 5
до Інструкції по організації провадження у справах про адміністративні порушення правил, норм і стандартів щодо забезпечення безпеки дорожнього руху 


ПРОТОКОЛ
огляду транспортного засобу

________________________________________________________
(тип, марка, держномер транспортного засобу)

Рік випуску ___________, двигун N ______________, кузов N _____________

Технічний паспорт _______________ N ___________, пробіг __________ км.

Власник __________________________________________________________
__________________________________________________________________

Адреса власника __________________________________________________

Стоїть на обліку в ДАІ ______________________________________________

Огляд проведений "___" _______________ 19__ р. о "__" год. "__" хв.

__________________________________________________________________

(місце проведення огляду) 

працівником ДАІ __________________________________________________

в присутності ______________________________________________________
__________________________________________________________________

Виявлені несправності ______________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

Висновок: _________________________________________________________
__________________________________________________________________

На підставі _______________________________________________________

(посилання на положення законодавчого акта)

вилучено: ________________________________________________________

Працівник ДАІ 

_______________
(підпис) 

___________________
(прізвище) 


Копію протоколу отримав 

_______________
(підпис) 

___________________
(прізвище) 


За вилученими речами необхідно з'явитися в ДАІ за адресою: _____________
__________________________________________________________________

 

Додаток N 6
до Інструкції по організації провадження у справах про адміністративні порушення правил, норм і стандартів щодо забезпечення безпеки дорожнього руху 


ПОВІДОМЛЕННЯ

Ваш автомобіль (мотоцикл) залишено з порушенням Вами вимог Правил дорожнього руху в частині правильної зупинки і стоянки.

У відповідності до вимог частини шостої ст. 265 Кодексу України про адміністративні правопорушення номерні знаки Вашого транспортного засобу вилучено (рух Вашого автомобіля заблоковано) до оформлення відповідних документів про правопорушення. Оформлення може бути проведено: _______________________________________________________________________

(зазначається місцезнаходження підрозділу ДАІ або місцеперебування

_________________________________________________________________________________________

працівника міліції, який може оперативно оформити правопорушення і

_______________________________________________________________________

віддати номерні знаки, розблокувати транспортний засіб) 

__________________________________________________________________

(посада, звання, прізвище та ініціали службової особи)

__________________________________________________________________

"__" год. "__" хв. "___" ________________ 19__ р.
(час, дата затримання) 

_______________
(підпис) 


 

Додаток N 7
до Інструкції по організації провадження у справах про адміністративні порушення правил, норм і стандартів щодо забезпечення безпеки дорожнього руху 


ПОПЕРЕДЖЕННЯ

Державтоінспекція МВС України попереджає Вас, що в разі повторного протягом року вчинення аналогічного правопорушення (керування транспортними засобами у стані сп'яніння, ухилення від проходження, відповідно до встановленого порядку, огляду на стан сп'яніння) до Вас у відповідності з частиною другою ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення за рішенням суду може бути застосовано стягнення у вигляді оплатного вилучення транспортного засобу.

ДЕРЖАВТОІНСПЕКЦІЯ

 

Додаток N 8
до Інструкції по організації провадження у справах про адміністративні порушення правил, норм і стандартів щодо забезпечення безпеки дорожнього руху 


СХЕМА ПРИГОДИ

 

 

 

 

 

 

  


Із схемою згодні:

1. Водій _______________________
(прізвище, підпис)

2. Водій _______________________
(прізвище, підпис) 

Свідки: 

1. ____________________________
(прізвище, ім'я та по батькові,
____________________________
місце проживання, телефон)

2. ___________________________
(прізвище, ім'я та по батькові,
____________________________
місце проживання, телефон) 


Особа, яка склала схему: ___________________________________________

              (посада, прізвище, підпис) 

 

Додаток N 9
до Інструкції по організації провадження у справах про адміністративні порушення правил, норм і стандартів щодо забезпечення безпеки дорожнього руху 


Кутовий штамп
органу внутрішніх справ

ДОВІДКА

Видана гр. ________________________________________________________

(прізвище, ім'я, та по батькові)

в тому, що "___" _____________ 19__ р. о _______________ год. _______ хв.

на ______________________________________________________________

(вказати точне місце)

_________________________________________________________________

внаслідок дорожньо-транспортної пригоди автомобіль (мотоцикл)

марка __________________________, номерний знак ____________________

двигун _________________________, кузов (рама) ______________________

отримав механічні пошкодження: ____________________________________

                         (характер пошкоджень,

_________________________________________________________________

виявлених під час зовнішнього огляду, та місце їх розташування)

_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________

(посада, звання, прізвище та ініціали особи, яка видала довідку)

______________
(підпис) 


Примітка. Довідка не є підставою для визначення суми заподіяної матеріальної шкоди.

 

Додаток N 10
до Інструкції по організації провадження у справах про адміністративні порушення правил, норм і стандартів щодо забезпечення безпеки дорожнього руху 


Кутовий штамп
органу внутрішніх справ 

___________________________
(адреса, куди надсилається
___________________________
сповіщення) 


СПОВІЩЕННЯ

Гр. ______________________________________________________________

(прізвище, ім'я та по батькові)

Для розгляду вчиненого Вами порушення правил Вам необхідно з'явитись "___" ______________ 19__ р. о "___" год. за адресою: _____________________________ кімната ______________________ до ____________________________________ 
               (номер кімнати)                        (прізвище та ініціали службової особи)

При собі мати документ, що засвідчує особу.

У разі нез'явлення справа про адміністративне правопорушення розглядатиметься без Вас.

__________________________________________________________________

(посада, прізвище, ініціали)

"___" _______________ 19__ р. 

___________________
(підпис) 


Сповіщення одержав:

"___" _______________ 19__ р. 

___________________
(прізвище, ініціали, підпис) 


Примітка. Копія сповіщення додається до матеріалів справи.

 

Додаток N 11
до Інструкції по організації провадження у справах про адміністративні порушення правил, норм і стандартів щодо забезпечення безпеки дорожнього руху 


ЗАТВЕРДЖУЮ

________________________
(посада, звання, прізвище й
________________________
підпис службової особи)
"___" _______________ 19__ р. 


РІШЕННЯ
за результатами перевірки скарги (розгляду протесту)

Я, _______________________________________________________________

(посада, звання, прізвище та ініціали)

__________________________________________________________________, 

перевіривши скаргу (протест) ________________________________________

                                               (прізвище, ініціали особи, яка подала 

__________________________________________________________________

скаргу; посада, прізвище та ініціали особи, що принесла протест на

__________________________________________________________________

постанову у справі про адміністративне правопорушення)

ВСТАНОВИВ:

__________________________________________________________________

(викладення обставин, встановлених під час розгляду справи: де, коли, за що та ким

__________________________________________________________________

накладено адміністративне стягнення; правильність застосування законодавства в межах

__________________________________________________________________

компетенції посадової особи; підстави для скасування або зміни прийнятого по справі

__________________________________________________________________

рішення)

__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

На підставі викладеного, а також керуючись ___________________________ 

__________________________________________________________________

(посилання на законодавчі або нормативні акти)

ВВАЖАВ БИ:

__________________________________________________________________

(залишити постанову без зміни, а скаргу або протест - без задоволення; скасувати

__________________________________________________________________

постанову і направити справу на новий розгляд; скасувати постанову і закрити справу;

__________________________________________________________________

змінити захід стягнення, визначитись щодо застосування заходів реагування до винних

__________________________________________________________________

службових осіб)

__________________________________________________________________

Про прийняте рішення повідомити ___________________________________

__________________________________________________________________

__________________________________________________________________

Дата і підпис службової особи _______________________________________

 

Додаток N 12
до Інструкції по організації провадження у справах про адміністративні порушення правил, норм і стандартів щодо забезпечення безпеки дорожнього руху 


Кутовий штамп
органу внутрішніх справ 

___________________________
(найменування організації,
___________________________
адреса)
___________________________ 


У зв'язку з несплатою у визначений законом термін громадянином(кою)
__________________________________________________________________

(прізвище, ім'я та по батькові,

__________________________________________________________________

адреса місця проживання)

штрафу в розмірі _______________________________________________ крб.

(сума штрафу прописом)

надсилається відповідна постанова у справі про адміністративне правопорушення. Прошу у відповідності до ст. 308 Кодексу України про адміністративні правопорушення _________________________________________ 

                                                              (утримати згадану суму в примусовому порядку з його

__________________________________________________________________

(її) заробітної плати, іншого заробітку, пенсії, стипендії; стягнути штраф шляхом звернення

__________________________________________________________________
 
стягнення на особисте майно порушника, а також на його частку у спільній власності)

Копію квитанції чи платіжного доручення прошу направити за адресою:
__________________________________________________________________

Додаток: ___________

_____________________
(підпис службової особи) 


 

Додаток N 13
до Інструкції по організації провадження у справах про адміністративні порушення правил, норм і стандартів щодо забезпечення безпеки дорожнього руху 


ЖУРНАЛ
надходження та витрат бланків суворої звітності

__________________________________________________________________
(найменування підрозділу ДАІ, міськрайоргану внутрішніх справ)

 

Почато "___" ____________ 19__ р.

Закінчено "___" __________ 19__ р. 


1 розділ. Надходження бланків

N п/п 

Дата надход-
ження 

Звідки надійшли бланки (найменування органу) і на якій підставі (накладна, доручення і т. ін.) 

Найменування бланків 

Кіль-
кість  

Серія ______
з N _______
по N _____ 

Бланки отримав (посада, прізвище та підпис) 


2 розділ. Витрата бланків

N п/п 

Дата видачі 

Найменування бланків 

Кіль-
кість 

Серія ______
з N _______
по N _____ 

Бланки отримав (посада, прізвище,  підпис) 

Відмітка про прийняття пошкоджених бланків (найменування, серія, N). Дата, посада, прізвище, підпис особи, яка прийняла пошкоджені бланки 


 

Додаток N 14
до Інструкції по організації провадження у справах про адміністративні порушення правил, норм і стандартів щодо забезпечення безпеки дорожнього руху 


ЖУРНАЛ
обліку матеріалів про порушення правил

__________________________________________________________________
(найменування підрозділу ДАІ)

 

Почато "___" ____________ 19__ р.

Закінчено "___" __________ 19__ р. 


N п/п 

Прізвище, ім'я та по батькові порушника 

Дата та короткий опис порушення 

Місце роботи порушника 

Серія та N складеного протоколу, посвідчення водія, інших документів 

Прізвище та ініціали особи, що одержала матеріали для виконання. Дата й підпис 

Дата розгляду матеріалів і прийняте рішення 

N справи, де зберігаються матеріали після виконання постанови, або куди вони направлені. Дата, найменування органу 

Примітка 


 

Додаток N 15
до Інструкції по організації провадження у справах про адміністративні порушення правил, норм і стандартів щодо забезпечення безпеки дорожнього руху


Кутовий штамп органу,
який розглянув справу

КАРТКА
ОБЛІКУ АДМІНІСТРАТИВНОГО ПОРУШЕННЯ

"___" _______________ 19__ р. 

 
______________________________________
(місце порушення) 


Громадянин _______________________________________________________

(прізвище, ім'я та по батькові)

Вид транспортного засобу ___________________ номерний знак __________

       (найменування, марка) 

Місце реєстрації, обліку _____________________________________________

Вчинив порушення ________________________________________________

(у чому виявилося порушення)

В адміністративній справі ____________________ прийнято рішення ______

(номер справи)

__________________________________________________________________

(ким, коли, на підставі якої статті КпАП України стягнуто штраф, позбавлено права

__________________________________________________________________

керування транспортним засобом, із зазначенням, з якого по який час, припинено

__________________________________________________________________

справу провадження)

Посвідчення водія _________________________________________________

(здано, не здано - із зазначенням часу)

Відомості про особу, яка вчинила порушення

1. Рік і місяць народження __________________________________________

2. Адреса місця проживання ________________________________________

_________________________________________________________________

3. Місце роботи або служби _________________________________________

__________________________________________________________________

4. Категорії транспортних засобів, на керування якими було видане посвідчення ___________________________________________________________ 

(із зазначенням дати видачі та органу, який видав посвідчення)

"___" _______________ 19__ р. 

Картку склав ________________________
(посада, прізвище) 


____________

ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ
Размещение информации| Информеры | PDA-версия | |